Image default
SON DAKİKA

Uzmanlık mı adaletsizlik mi? – EĞİTİM

17 Kasım 2021 – 22:34 – Güncelleme: 17 Kasım 2021 – 22:47

Eğitimci Yazarımız Kadriye Demirel eğitimle çok önemli bir meseleye daha parmak bastı. Eğitimci Yazarımız Demirel açıklamasında uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik konularında meseleyi şöyle dile getirdi:

“Milli Eğitim Bakanlığı 2005 yılında Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı açmış, o zaman sınavı kazanan öğretmenlerden 100’ü Başöğretmen, 83 bin 350’si Uzman Öğretmen olmuştu. 2005 yılında bir defa yapılan ve yaklaşık 16 yıldır rafa kaldırılan Uzman Öğretmenlik  ve Başöğretmenlik, öğretmenler arasında  fırsat eşitsizliğine ve gelir eşitsizliğine sebep olmuştur.

Uzman Öğretmenlik kaynaklı gelir kaybı 16 yıldan beri uzun soluklu bir adaletsizliğe ve öğretmenler arasında iş barışını bozucu ciddi bir soruna dönüşmüştür. Verilen haklar korunarak tüm MEB kadrosundaki  öğretmenlerin Uzman Öğretmenlik Haklarından faydalanması bir haktır. Uzman Öğretmenlik Hakkından mahrum bir öğretmenin aylık kaybı şu an 341 Tl’dir. Bu fark 16 yıl üzerinden hesaplandığında adaletsiliğin boyutu ortaya çıkacaktır. Heleki günümüz ekonomik koşulları dikkate alındığında sorunun boyutu daha da iyi anlaşılacaktır.

16 yıllık bu adaletsizlik bitsin artık. Öğretmenler olarak soruyoruz; 16 yıldır maruz kaldığımız bu uygulama Uzmanlık mı, adaletsizlik mi?

Kadriye Demirel 
Eğitimci Yazar”

kamudannethaber.com

Related posts

SGK'dan milyonları ilgilendiren karar

admin

Four faces of student loans: how our borrowing has gone from £0 to £44,000

admin

Adana Milli Eğitim Müdürü ihaleye fesat karıştırdığı için gözaltına alındı – EĞİTİM

admin

Leave a Comment