Image default
EKONOMİ

Merkez Bankası duyurdu artık 24 saat EFT yapılabilecek! – EKONOMİ

 

EFT için saat 17 kuralı kaldırılıyor yeni sisteme göre 24 saat para transferi yapılabilecek.  Merkez Bankası, yeni bir ödeme sistemi için hazırlıkların tamamlandığını duyurdu. Bu kapsamda FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen sistem ile vatandaşların farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini 7 gün 24 saat gerçekleştirmeleri planlanıyor. Pilot uygulamanın 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren hayata geçmesi hedefleniyor.

İBAN OLMADAN ÖDEME DÖNEMİ

Yeni sistemle birlikte artık İban numarası olmadan, telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak 24 saat ödeme yapılabilecek. Söz konusu sistem sadece kişiden kişiye değil, ticari ödemelerde de kullanılacak.

ADRESLEME SİSTEMİ DE HAYATA GEÇECEK

Merkez Bankası Kolay Adresleme Sistemi’ni de vatandaşların kullanımına açılacağı duyuruldu. Yeni sistemde, banka müşterisi cep telefonunu, TC kimlik numarasını, pasaport numarasını ya da e-mail bilgilerini banka iban numarası ile bir defaya mahsus eşleştiriyor. FAST sistemiyle para gönderecek kişi de istediği bankadan telefon numarasına ya da eposta adresine para gönderebiliyor.

Related posts

Kuyumcu, elektronik, mobilyada taksit sayısı düşürüldü – EKONOMİ

admin

Kıdem tazminatına zam geliyor. Tarih ve rakam belli oldu – EKONOMİ

admin

JANDARMA’DAN SİBER DOLANDIRICILARA OPERASYON – EKONOMİ

admin

Leave a Comment