Image default
EKONOMİ

Liyakat yine hiçe sayıldı! SBÜ’de bir kişiye özel kadro skandalı daha – EKONOMİ

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin (SBÜ) 407 öğretim elemanı için yayımladığı ilanda pek çok kadronun kişiye özel olduğu iddia edildi. SBÜ, 8 ay önce de 240 kişilik adrese teslim kadro ilanı yayımlamıştı.

ADVERTISING

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Aranan şartlar arasında ‘farklı anatomik bölgelerden ateş ölçüm teknikleri konusunda çalışmaları olmak’ gibi birçok adrese teslim kriter bulunuyor. Sağlık Bakanlığı, liyakatsizce uygulamalarına devam ediyor” diye konuştu. SBÜ, 8 ay önce yayımladığı 240 kişilik adrese teslim kadro ilanının ardından aynı uygulamanın bir benzerine daha imza attı. Öğretim Elemanı Alım İlanı’na çıkan üniversite, çoğunluğu profesör olmak üzere 407 öğretim üyesine kadro verileceğini duyurdu.

15 Aralık’ta yayımlanan ilanda genel şartlar sıralanırken, her bir kadro için ayrıca özel şartlar duyuruldu. Buna göre çocuk sağlığı hastalıkları dalı için aranan profesör kadrosundan birinin özel şartı “çocukluk pulmoner hipertansiyonu ile ilgili çalışmaları olmak, sağlıklı prematüre bebeklerde antioksidan olarak paraoxanase ve arylesterase değerlerini inceleyen çalışması olmak” diye tanımlandı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, aynı şekilde deri hastalıkları dalı için açılan profesör kadrosunda ise “Türkiye’de yaşayan lipoid proteinosis’li hastalarda ECM1 gen mutasyonu hakkında çalışması olmak, Covid-19’un deri bulguları hakkında çalışması olmak” gibi ayrıntılı bir şart arandı.

EMİR’DEN ÖNERGE

CHP’li Emir, konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu. Benzer uygulamanın yaklaşık 8 ay önce de yapıldığını anımsatan Emir, “Kadro atamalarında keyfiyet, eşdost ve ahbap ilişkisi ön plana çıkıyor” diye konuştu.

Related posts

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Özer’den ‘siber güvenlik’ lisesine ziyaret – EKONOMİ

admin

Kış ortasında doğalgaza zam yapıldı. Şubat’tan itibaren geçerli. Yeni zam oranı belli oldu – EKONOMİ

admin

Çift haneli enflasyona sahip 20 ülke var: Türkiye 15’inci sırada! – EKONOMİ

admin

Leave a Comment