Biden Kongre’ye başvurdu: “Türkiye’ye F-16 silahları için onay verin”

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre liderlerinden Türkiye’nin F-16 savaş uçağı filosu için gelişmiş silah ve diğer teçhizatların satışına onay verilmesini istedi.

GAYRİ RESMİ BAŞVURU

Wall Street Journal Gazetesi’ndeki habere göre, Ankara’nın Ukrayna savaşında oynadığı rol, Washington ile yıpranan bağların onarılmasına yardımcı olurken ileride F-16 savaş uçaklarının Türkiye’ye satışını da mümkün hale getirebilir.

Diplomasi trafiği yeniden hızlanıyor! Dış politikada iki önemli hazırlık

ABD’li yetkililer, Ankara’ya savaş uçağı satma konusunda Kongre üyeleri ile temaslarını sürdürürken, Biden yönetiminin Kongre liderlerine gayriresmi başvuruda bulunarak Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarının yenilenmesi için gelişmiş silah ve teçhizatın satışına onay talep ettiği belirtildi.

GELİŞMİŞ TEÇHİZATLAR

Hürriyet’ten Razi Canikligil’in haberine göre, silah satışının, Türk F-16’ları için füzeler, radar ve elektronik sistemleri kapsadığı ifade edildi. Konuyla ilgili ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayanarak verilen bilgiye göre, silah satışı anlaşmasında AIM-9 Sidewinder füzelerinin AIM-120 Amraam füzelerinin yanı sıra radar ve diğer ekipmanların satışının Türkiye’ye 400 milyon dolardan fazlaya mal olması bekleniyor.ABD yönetiminin Türkiye’ye füze satışıyla ilgili talebiyle aynı zamanda Ankara’ya olası 40 adet F-16 savaş uçağı satışıyla ilgili de nabız yoklamaya çalıştığı kaydedildi. Kongre’den olumlu bir dönüş olması halinde Biden yönetiminin füze satışı için Kongre’den resmen onay talep etmesi bekleniyor.

About admin

Check Also

Son dakika… Sri Lanka’da petrol bitti! Yalnızca 1 günlük stokları kaldı

Ekonomik ve siyasi krizin hakim olduğu Sri Lanka’da Başbakan Ranil Wickremesinghe yaptığı açıklamada, “Petrol stoğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.