Beyaz Saray: “Biden, basındaki istihbarat sızıntılardan memnun değil”

‘‘Başkan sızıntılardan memnun değil’’ diyen Psaki, Başkan’a göre bunun ABD’nin rolünü abartan ve doğru olmayan bir açıklama olduğunu belirtti. Psaki, Başkan Biden’ın bir diğer görüşünün de bunun Ukrayna’nın rolünü ve liderliğini küçümsemek olduğuna dikkat çekti.

Amerika’nın Sesi’nde (VOA) yer alan habere göre Psaki, ‘‘Başkan bu sızıntıların yapıcı olduğunu düşünmüyor’’ diye konuştu.

Amerikalı ismi açıklanmayan bir yetkili, geçen hafta Ukrayna’nın batırdığı Rus savaş gemisi Moskva’nın, Karadeniz’deki konumu hakkında ABD’nin Kiev’le istihbarat paylaştığını söylemişti.

Amerikalı yetkili, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın kendi gemisavar füzelerini kullanarak kruvazörü hedef alma kararını tek başına verdiğini belirtmişti. Aynı yetkili, ABD’nin Ukrayna kıyı şeridine denizden saldıran Rus gemileriyle ilgili, bulundukları konum dahil bir dizi istihbarat sağladığını kaydetmişti.

NELER OLDU?

Rus donanmasının amiral gemilerinden birinin batırılması, 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna işgalinde, Moskova’nın uğradığı en büyük başarısızlıklardan biri olarak görülüyor.

Bu açıklamadan bir gün önce de New York Times gazetesi, Ukrayna’nın Rus komutanları hedef alarak öldürmesinde Amerika’dan alınan istihbaratın rolü olduğunu yazmıştı. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Amerikan kurumlarının üst düzey askeri yetkililerin sahadaki yeriyle ilgili bilgi paylaşmadıklarını ya da hedefleri konusundaki kararlara karışmadıklarını söylemişti.

Rusya’nın Şubat sonunda başlayan Ukrayna işgalinde Beyaz Saray, Ukrayna’ya destek vermekle Rusya-ABD ve Rusya-NATO arasında doğrudan savaşa neden olacak provokasyonlardan kaçınmak arasında denge sağlamaya çalışıyor.

About admin

Check Also

Rus ordusu Donetsk’te 5 katlı binayı vurdu: 1 ölü, 1 yaralı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 83’üncü gününde devam ederken Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donetsk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.