Gizemli hastalığın kaynağı köpekler mi?

163 vakanın görüldüğü İngiltere’de hastalıktan etkilenen ailelerle anket yapan UKHSA, araştırmaya katılanların yüzde 70’inin, yani 92 katılımcıdan 64’ünün, bir köpeğe sahip olduğunu veya bir köpeğe maruz kaldığını tespit etti. Bilim insanları İngiltere’de evcil köpeklerin yaygın olması nedeniyle bulgunun “şans” olabileceğini de belirtti.

İngiltere’deki yetişkinlerin yaklaşık yarısının bir evcil hayvana sahip olduğu belirtilirken, uzmanlar gizemli hastalığın köpeklerle herhangi bir bağlantısının olup olmadığının araştırıldığını bildirdi.

Yazılı açıklamada, “belirlenen vakalar arasında klinik sendromun, karaciğer enzimlerinin belirgin şekilde yükseldiği akut hepatit (karaciğer iltihabı) olduğu” belirtildi. Pek çok vaka, karın ağrısı, ishal ve kusma gibi semptomları içeriyor.

DSÖ’nün açıklamasına göre rapor edilen vakaların çoğunda ateş olmadığını ve akut viral hepatite neden olan hepatit virüsleri A, B, C, D ve E gibi yaygın virüslerin bu vakaların hiçbirinde tespit edilmediğini söyledi.

Çoğu zaman, hepatite bir virüs neden olur ve adenovirüsler, kişiden kişiye yayılan ve hafif ila daha şiddetli hastalıklara neden olabilen yaygın bir virüs türüdür. Ancak bu virüsler, sağlıklı insanlarda şiddetli hepatitin bir nedeni olarak nadiren bildirilir.

ÇOCUKLAR ARASINDA DUYARLILIK ARTTI

Salgının sebebine ilişkin soruşturmanın yürütüldüğünü söyleyen DSÖ, koronavirüs pandemisi sırasında daha düşük adenovirüs dolaşımının ardından küçük çocuklar arasında duyarlılığın arttığını bildirdi. Örgüt, soruşturma kapsamında yeni bir adenovirüsün potansiyel ortaya çıkışı ve SARS-CoV gibi faktörlere odaklanılması gerektiğini söyledi.

EN KÖTÜ ETKİLENEN ÜLKE İNGİLTERE

Vakaların 114 tanesi yani büyük yoğunluğu İngiltere’de bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre İspanya’da 13, İsrail’de 12, ABD’de dokuz ve Danimarka, İrlanda, Hollanda, İtalya, Norveç, Fransa, Romanya ve Belçika’da daha az sayıda vaka doğrulandı.

Perşembe günü, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, sağlık hizmeti sağlayıcılarını ve halk sağlığı yetkililerini, nedeni bilinmeyen akut hepatit vakalarıyla ilgili bir soruşturma konusunda uyaran bir sağlık tavsiyesi yayınladı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezler iyalnızca kan plazmasının değil, tüm kanın test edilmesini önerdi.

About admin

Check Also

Rus ordusu Donetsk’te 5 katlı binayı vurdu: 1 ölü, 1 yaralı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 83’üncü gününde devam ederken Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donetsk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.