Dikkat çeken yazı: ABD helikopterleri çoktan Ukrayna’da!

Donbas’ta savaşın ikinci safhasının başlamasıyla Rus saldırıları bir günde en fazla sivili öldürdü, Ukrayna’nın en batısındaki şehirlerde bile patlamalar oldu. Polonya sınırına yakın konumdaki Lviv bir kez daha Rus füzelerinin hedefi oldu, BBC şehrin bir bölümünün elektriksiz ve susuz kaldığını bildiriyor. Sakin geçen bir ilkbahar akşamını paramparça eden üç Rus füzesi Lviv’in elektrik trafo merkezini vurdu.

Ukraynalı yetkililer ülkenin orta bölümündeki Kirovograd ve güneybatıdaki Vinnytsia’nın da saldırıya uğradığını aktardı. Macaristan ve Slovakya sınırındaki dağlık bölgede bulunan Transcarpathia da yine Ruslar tarafından hedef alındı.

Elon Musk açıkladı! Twitter, şirket ve hükümetler için ücretli olacak

Yoğun çatışmaların sürdüğü Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk’ta ise Rus saldırıları 21 sivilin canını aldı. Donetsk Valisi Pavlo Kyrylenko, cephe hattında yer alan Avdiivka’daki bir kok fabrikasında 10 kişinin öldüğü bilgisini verdi. Saldırılarda yaralanan 28 Donetsk sakini ise hastanelere taşındı.

3 Mayıs Salı günü, geçtiğimiz ay Kramatorsk’taki tren istasyonunda 50 insanın hayatını kaybetmesinden bu yana en ölümcül gün olarak kayıtlara geçti. Rusya, Kramatorsk’ta tahliye için bekleyen sivilleri füzeyle vurmuştu.

Azovstal’dan kurtulanlar cehennemi anlattı: ‘Bizi her saniye bombaladılar’

Ukrayna ordu birlikleri ise, son 24 saatte Donetsk ve Lugansk’taki 12 Rus saldırısını geri püskürttü. Özellikle Popasna’da kıyasıya bir çarpışma yaşanıyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın bu sabah paylaştığı bilgi notunda, Rus işgalcilerin Donbas bölgesindeki İzyum yakınlarına 22 tabur sevk ettiğini bildirdi.

RUS GENELKURMAY BAŞKANI DONBAS’TAYDI

Agence France-Presse (AFP) haber ajansı, Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un geçen hafta Donbas’taki Rus yanlısı ayrılıkçıların elindeki bölgeyi ziyaret ettiğini bildiriyor. Ajansa konuşan bir Pentagon yetkilisi, Gerasimov’un Donbas’ı ziyaretini doğruladıklarını ancak yaralandığı yönündeki haberlerin ise doğrulanamadığını söyledi.

Rusya’da gözler 9 Mayıs’ta!

ABD’NİN ELİNDE HALEN 11 Mi-17 VAR

Foreign Policy dergisinin güvenlik muhabiri Jack Detsch ise, Ukrayna’ya silah yağdıran ABD’nin Sovyet üretimi Mi-17 helikopterlerinden beşini çoktan Doğu Avrupa ülkesine gönderdiğini duyurdu. ABD’nin Ukrayna’ya sevk edebileceği halen 11 Mi-17 helikopteri bulunuyor. Söz konusu araçlar, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden önce Afganistan ordusu tarafından kullanılıyordu.

About admin

Check Also

Belarus, Batı yaptırımlarının ülke ekonomisine etkisini açıkladı

Belarus Başbakanı Roman Golovçenko, Al Arabiya’ya verdiği röportajda, Batı’nın yaptırımlarının Belarus’un AB ve ABD’ye yılda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.