Müfredatta değişiklik: Değerler eğitimi geliyor – EĞİTİM

 

Öğrencilerin karakter ve şahsiyet gelişimi üzerine kurgulanacağı belirtilen eğitim ile milli ve manevi donanıma sahip, duyarlı, bilinçli ve sorumlu bireyler olarak yetiştirilmesi amaçlanacağı belirtildi. Konuşmalarında değerler eğitimine sıklıkla vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak, “Eğitim, özellikle yerli, milli ve insani değerler üzerine inşa edilmiş bir eğitim müfredatı, ülkemizi sahiliselamete taşıyacak yegane yoldur” açıklamasında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, değerlerin çocuklara nasıl aktarılacağını konu alan Değerler Eğitimine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Politika Belgesi’ni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sundu.

Öğrencilerin milli ve manevi donanıma sahip, duyarlı, bilinçli, sorumlu bireyler olarak yetiştirilmesi, akıl yürütme, sorgulama, araştırma ve yorum yapma becerilerini kazanmasını amaçladığı belirtilen eğitimle ilgili çalışma tamamlandı.

Değerler Eğitimine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Politika Belgesi Taslağı, değerler eğitimi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da aralarında bulunduğu kurumlar arasındaki farklılıkların giderilmesi ve ortak kavramların kullanıldığı bütüncül bir yapının tesis edilmesine dikkat çekiyor. Bu kapsamda da Ulusal Değerler Eğitimi Strateji Belgesi’nin oluşturulması öneriliyor.

Ders dışını da kapsıyor

Yeni Şafak’ın haberine göre, taslakta, müfredatın değerler eğitimi dokusuyla işlenmesine vurgu yapılıyor. Buna göre, okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm eğitim kademelerinde değerler eğitimine ilişkin materyal geliştirme ve içerik oluşturma çalışmaları gerçekleştirilecek. Yine her kademe için özel çözümler getiriliyor. Bu çözüm önerilerinin sadece dersleri değil, ders dışı etkinlikleri de kapsayacağı öğrenildi. Ayrıca değerler eğitimi konusunda öğretmen gelişimine de işaret ediliyor.

Taslağa göre, bedensel, ruhsal ve zihinsel yönlerden sağlıklı bireyler yetiştirebilmek amacıyla, şahsiyet gelişimini esas alan değerler eğitimi güçlendirilecek. Gerekli kurumsal yapılanmanın tesis edilmesinin önemine dikkat çekilen taslakta okullarda ve üniversitelerde değerler eğitimi konusunda birimlerin kurulması tavsiye edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmalarında değerler eğitimine sıklıkla vurgu yapıyor. Erdoğan, son olarak, “Eğitim, özellikle yerli, milli ve insani değerler üzerine inşa edilmiş bir eğitim müfredatı, ülkemizi sahiliselamete taşıyacak yegane yoldur” açıklamasında bulunmuştu.

About admin

Check Also

Son dakika… Sri Lanka’da petrol bitti! Yalnızca 1 günlük stokları kaldı

Ekonomik ve siyasi krizin hakim olduğu Sri Lanka’da Başbakan Ranil Wickremesinghe yaptığı açıklamada, “Petrol stoğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.