İşte sağlıkta çağ atlama. Hastane var randevu yok – KAMU

 

Hüseyin DEMİR-UŞAKYENİÇAĞ

15 Gündür Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Anjiyo ve Ultrason için hiç randevu verilmezken, halk diğer branşlarda da randevu sıkıntısı yaşıyor. Bu sıkıntıları dile getirebilmek için Uşak İYİ Parti İl – İlçe Yönetimi ve vatandaşlar Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanarak burada sorunları dile getiren Açıklama yaparken hastane müdürü Dr. Mücahit Avcil’in istifa ettiği haberi geldi. Uşaklı vatandaşlar İYİ Partili yönetimine destek verdi. 

İYİ Parti Uşak İl Başkanı Şener Toköz ise şu açıklamaları yaptı:

“Araştırma hastanesi sisteminin çökmesi sonucu Uşak’ta vatandaşlar çok büyük mağduriyet yaşıyorlar. Bunu protesto etmek ve de farkındalık yaratmak adına burada toplanmış bulunuyoruz. Gördüğünüz gibi Araştırma hastanesi.
Araştırma hastanesi olduğu günden beri sıkıntılar yaşıyoruz çünkü; Araştırma hastanelerinde ki sistem Devlet hastanelerinden farklı ve şuan en büyük sıkıntı şu; Bundan bir ay önce anjiyo veya ultrason için Temmuz, Ağustos ayına verilen randevular yaklaşık on beş gündür hiç verilmiyor arkadaşlar.
İktidar ne diyordu!
Biz sağlık sistemini düzelttik, eskiden kuyruklar vardı kuyrukları kaldırdık.
Kuyrukları bırakın artık randevu alamıyorsunuz. Dolayısıyla vatandaşımızın çok büyük sıkıntısı var  vatandaşlarımızın sesi olmak için toplandık. Sorun çözülünceye kadar halkımızın yanında  olacağız. Bir de son zamanlarda hastanelerde doktor sıkıntısı da çok ilçe hastanelerimizde sıkıntı büyük. Banaz Devlet Hastanesinde ilçelerde  doktor eksikliği hat safhada. Kısacası Uşakta sağlık çöktü” dedi.

İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş ise şu açıklamalara değindi:

Açıklamama başlamadan önce  bir hakkı teslim etmek istiyoruz. 2 yıldır şu salgın sürecinde gece, gündüz demeden fedakarca çalışan doktorundan, hemşiresine, ambulans şoföründen, sağlık personeline kadar bütün sağlık çalışanlarımıza minnettar olduğumuzu kendilerine teşekkürü bir borç bildiğimizi buradan bildirmek istiyorum.

Fakat görülüyor ki! Kendilerine hakları teslim edilmek yerine tabiri yerindeyse bir de itibar suikastına maruz kalıyorlar. Bunu ancak 3 kelime ile anlatabiliriz;
Ayıptır, yazıktır, günahtır.

Bununla beraber Uşaklı hemşerilerimiz artık hastanelerimizden hizmet alamamaktadırlar. Uşak’ta ki sağlık sisteminin sağlıksız bir şekilde işlemesinin sebeplerini; 
Uşak’ta ki milletvekillerinin iktidar milletvekillerinin de buradan duymasını istiyoruz.

1- Türkiye de Devlet Hastanesinin olmadığı tek şehir Uşak şehridir. İktidar milletvekillerimiz bir başarıya imza atmıştır şehrimiz de ki devlet Hastanesini yok etmişlerdir. Türkü gerçek olmuştur hastanenin bahçesine incir ağacını dikmişlerdir.

2- Şuan da bu hastane de doktor sayısı neredeyse yok denecek noktaya gelmiştir. Bütün doktorlarımız istifa etmektedirler şehrimizi terk etmektedirler fakat bu doktorlar mesleği bırakmıyorlar başka şehirlere başka hastanelere çalışmaya gidiyorlar. Dolayısıyla burada ki sıkıntı vatandaşlarımıza yansımaktadır. Bunların sebeplerinden bir tanesi de iktidarın uygulamış olduğu hastane müdüründen, sekreterine varıncaya kadar sağlık sektörünün siyasallaşması tamamıyla doktorlarımızı ve sağlık çalışanlarımızı ciddi anlamda consule etmiştir. Yani siyasetin sağlık sektörünün içine bu kadar girdiği alanda ne tıp olur, ne bilim olur, ne sağlık olur, ne de doktor kalır. Maalesef burada yaşanan budur. Bununla beraber;

3- Sayın milletvekilleri duysun şehrimiz kendi nüfusunun iki katı oranında başka illerin ilçesinden de gelen vatandaşlara hizmet vermektedir. Yani bugün Gediz, Simav, Şaphane, Pazarlar, Kula, Selendi, Dumlupınar, Hocalar, Çivril daha bununla birlikte köyleriyle beraber burada yaşayan vatandaşlarımızla Uşak Hastanesi’ne gelip hizmet almaktadırlar.
Fakat personel sayımız yetersizdir, doktor sayımız yetersizdir 350.000 kişilik şehre göre yapılan hastane, 800.000 kişiye hizmet etmektedir. Bir an önce bununda acil giderilmesi gerekmektedir. Bir diğer hususta; Değerli basın mensupları apilasyondan kaynaklanan yani Devlet hastanesi ile Üniversitesi Hastanesi’nin birleşmesinden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı insanların, hakkaniyet konusunda sağlık personelleri arasında ciddi bir sorun oluşmuştur. Bu da;
Sağlık personelleri arasında iç barışı tamamıyla yok etmiştir. Bir an önce bununda ivedilikle giderilmesi gerekmektedir. Bütün bu sorunların ışığında hastalar arasında bile çifte standart uygulanmaktadır. Ne kadar acıdır ki! Bugün burada muayene olmak istiyorsanız, ultrasona girmek istiyorsanız, tomografi çektirmek için 6 ay sonraya 5 ay sonraya gün veriyorlar. Fakat Ak parti il binasına gidiyorsunuz ensesi kalın bir Ak partilinin referansı ile geldiğiniz zaman hastane müdürü aracılığıyla tomografinizi de, ultrasonunuzu da, tedavinizi de, muayenenizi de 1 günde olabiliyorsunuz. Ülkeyi 18. Yy. İngiltere’sine çevirdiler. Aşağıdakiler ve yukarıdakiler olarak ayırdılar” dedi. 

VALİ, BAŞHEKİMİ GÖREVDEN ALDI

Son gelen bilgilere göre; Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Murat Avcil’i Uşak Valisi bizzat görevden aldı.

Fotoğrafta sol tarafta bulunan kişi Başhekim Mücahit Avcil

Fotoğrafta sağ tarafta bulunan kişi ise AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş

Yeniçağ

About admin

Check Also

Son dakika… Sri Lanka’da petrol bitti! Yalnızca 1 günlük stokları kaldı

Ekonomik ve siyasi krizin hakim olduğu Sri Lanka’da Başbakan Ranil Wickremesinghe yaptığı açıklamada, “Petrol stoğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.