ÖZELLEŞTİRME TAM GAZ DEVAM EDİYOR – KAMU

 

19 yılda Türk milli varlıkları üzerinden 62.7 milyar dolarlık özelleştirme yapan AKP iktidarı 2021’de de 413 milyon dolarlık satış yaptı.

CHP TBMM Grubu’nun haftalık ekonomi raporunda, AKP’nin 2021’de 413 milyon dolarlık özelleştirme yaptığı vurgulandı. Rapora göre, geçen yıl yapılan özelleştirmelerin 187.2 milyon dolarla en büyük bölümünü taşınmaz (arsa, arazi vb.) satışları oluşturdu. 175 milyon dolarlık kısmı da işletme/tesis satışlarından kaynaklandı.

ÖZELLEŞTİRME DEVAM EDECEK

Cumhuriyet’in haberine göre, 2021 sonu itibarıyla Türkiye’de 70.8 milyar dolarlık özelleştirme gerçekleştirildi. Bu özelleştirmenin de 62.7 milyar dolarlık kısmı AKP tarafından yapıldı. Bir başka açıdan bakıldığında; devletin 62.7 milyar dolarlık (bugünkü kurlarla 846 milyar lira) varlığının azaldığına işaret edildi.

İktidar özelleştirmelere bu yıl da devam edecek. 2022 bütçesinin gerekçesinde, “Bundan önce olduğu gibi bundan sonraki süreçte de özelleştirmeler yoluyla devletin kamusal fayda taşımayan üretimdeki payının azaltılması sürdürülecek” deniliyor.

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.