Dünyada Türkler nasıl anılır? – TÜRK DÜNYASI

 

 

Dünyada Türkler nasıl anılır?
facebook sharing button
Şu anda bağımsız olan 7 Türk ülkesi, yarı bağımsız olan 15 adet Türk devleti var.

Bunlar, Azerbaycan, Kazakistan, KKTC, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Çin’e bağlı Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Şunhua Salar, Rusya’ya bağlı Altay Cumhuriyeti, Balkar, Başkurtistan, Çuvaşistan, Dağıstan, Hakasya, Karaçay, Tataristan, Tuva ve Yakutistan, Moldova’ya bağlı Gagavuzya, Karakalpakistan, Nahçıvan.

Sosyal medyada yayınlanan ve defalarca paylaşılan bir videoda 1 dakika 35 saniyede Dünya’da Türklerin yaşadıkları coğrafya ve isimleri yer aldı.

Süleyman Aydın isimli twitter kullanıcısının paylaştığı videoda şu sözlere yer verildi:

“Avrupa’nın içerilerinden Amerika’ya kadar uzanan büyük bir coğrafyada yaşayan, Bozkurt soylu Oğuz, Bulgar, Kıpçak, Karluk Boylu Türk elleri, bugün Avrupa’nın merkezinde Gagavuz, Anadolu’da ve İran İslam coğrafyasında Türk, Afşar, Irak ve Suriye’de Türkmen, Afganistan Pakistan ve Hindistan’da Kızılbaş, Kafkas’ta Azerbaycanlı, Kumuk, Nogay, Karaçaylı, Alkar, Kırım’da Tatar, Karayıl, Kırımçak, İdil yani Volga etrafında Tatar, Çuvar, Başkırt, Garbı (Batı)Türkistan’da, Türkmen, Özbek, Karakalpak, Kazak, Kırgız, Doğu Türkistan’da Uygur, Sibirya’da Tofalar, Kumandin, Koybal, Kızıl, Tatar, Tuva, Kakas, Yakut, Dolgan diye tanıyorlar. Ulu tanrıdan, çeşitli adlarla tanınan bu illerin, Turan adlı ulusta birleşmesini arzu ediyorum. Bizleri birleştiren Ulus günümüz mübarek olsun.”
Yeniçağ

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.