Öğretmenler dikkat! MEB alan değişikliği takvimi belli oldu – EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında kadrolu öğretmen olarak görev yapanlar için alan değişikliği takvimi ilan edildi. Öğretmenler, alan değişikliği hakkında bilgileri araştırıyor. MEB öğretmen alan değişikliği nedir? MEB alan değişikliği başvuru şartları neler? İşte, MEB öğretmen alan değişikliği hakkında detaylar…
Milli Eğitim Bakanlığı, mezun olunan yükseköğretim programına uygun olarak yapılan öğretmen alan değişikliği için başvuru takvimini yayınladı. MEB öğretmen alan değişikliği için başvurular 7-11 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacak. Atamalar ise 1 Mart 2022 tarihinde gerçekleşecek.
MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR?
MEB öğretmen alan değişikliği, mezun olunan yükseköğretim programına uygun olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan branş değişikliğidir.
Alan değişikliği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine uygun olarak yapılmaktadır.
Milli Eğitim Bakanlığı uygun gördüğü takdirde, öğretmenler alanına uygun olan farklı bir branşa geçiş yapabilir. Birden fazla yükseköğretim bitiren öğretmenler ise bitirdikleri alanlar arasında geçiş yapabilirler.
MEB ÖĞRETMEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞARTLARI NELER?
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uyarınca alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin yönetmelikte belirtilen şartlara uygun olması halinde alan değişikliği gerçekleşir.
Alan değişikliği başvurusunda bulunacak öğretmenlerin aday öğretmenliğin sonlanmış olması ve istenilen alanın mezun olunan bölüme uygun olması gerekmektedir.
Alan değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin il içerisinde tercihleri de dikkate alınarak, alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları göz önünde bulundurularak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır.
Hizmet puanları eşit olduğu takdirde, öğretmenlikteki hizmet süresi dikkate alınır. Hizmet süresi daha fazla olan öğretmenin yer değiştirilmesine öncelik verilir.
MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURULARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında kadrolu öğretmen olarak görev yapanların alan değişikliği takvimine göre;
Ön başvurularının sistem üzerinden alınması ve onay süreci 7-11 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Tercih başvurularının alınması ve eğitim kurumu müdürlüklerince onaylanması 21-25 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacak.
Atamalar 1 Mart 2022 tarihinde, görevden ayrılma ve yeni görev yerine başlama işlemleri ise 17 Haziran 2022 itibarıyla gerçekleştirilecek.
MEB ÖĞRETMEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin MEBBİS üzerinden başvuru yapması gerekiyor.Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği alan değişikliği başvuru tarihlerinde mebbis.meb.gov.tr adresinden ‘Elektronik Ön Başvuru Formu’ doldurulması gerekiyor.
Değiştirilmek istenen alana ilişkin mezuniyet bilgileri MEBBİS sistemine girilmesi halinde başvurular eğitim kurumu müdürlüğü tarafından incelenerek onaylanacak.
Sistem üzerinden onaylanan Elektronik Ön Başvuru Formunun iki tane çıktısı alınarak başvuran öğretmen ve eğitim kurumu müdürlüğünce imzalanacak. Alınan çıktıların bir tanesi başvuru yapan öğretmende, diğeri ise eğitim kurumunda muhafaza edilecek.
Başvurular eğitim kurumunda onaylanmasının ardından İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü onayına sistem üzerinden gönderilecek. Başvuruların onayı sistem üzerinden gerçekleşecek. Alan değişikliği ön başvurusu bulunmayan adaylar, alan değişikliği tercih süresinde tekrar başvuru yapamayacak. Birden fazla bölümden mezun olan öğretmenler alan değişikliği sırasında yalnızca bir branşa başvuru yapabilir.
ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NE ZAMAN YAPILIR?
Alan değişikliği kararı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl alınmamaktadır. Alan değişikliği onayı, gelen talepler yönünde verilmektedir. MEB, son 11 yılda alan değişikliği yapılmasına 8 defa izin vermiştir.
SINIF ÖĞRETMENLERİ ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLİR Mİ?
Alan değişikliği yapmak isteyen sınıf öğretmenleri alan değişikliği başvurusu yapamamaktadır. Çeşitli kurs ve seminer alınmasının ardından Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile başka alana geçiş sağlayabilirler. Norm kadro fazlası olan sınıf öğretmenleri yan alanlarına göre geçici madde kapsamında branş öğretmenliğine geçiş yapabilmektedir.
MEB 2022 YILI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ DUYURUSU İÇİN TIKLAYIN

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.