AKP’li 47 vekil, seneyi boş geçirdi! Ülkeye maliyetleri 14 milyon lira – SİYASET

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte etkinliği büyük oranda azalan ve tek işi sanki AKP’nin tartışmalı düzenlemelerini hayata geçirmek olan TBMM’de bir yılda sadece 27 kanun teklifi yasalaştı. 2021’de hayata geçen kanunların büyük çoğunluğunu ise muhalefetin tüm itirazlarına rağmen “Anayasa’ya aykırı” dediği torba yasa düzenlemeleri oldu. 47 adet AKP milletvekilinin tek bir cümle bile kurmadan tamamladığı yılda, bu AKP’li vekillerin devlete yükü ise 14,1 milyon lira oldu.

Geride kalan yılda TBMM’de öne çıkan konu başlıkları, AKP’nin tartışmalı düzenlemeleri oldu. İktidar partisi ve küçük ortağı MHP, çevre katliamına yol açan, güvenlik soruşturmasını yeniden hayata geçiren, ormanların yağmaya açılmasına olanak sağlayan, Kızılay ve Ensar gibi kurumların emekli çalışanlarına çift maaş hakkı kazandıran düzenlemeleri hayata geçirdi. Vatandaşların 3600 ek gösterge talebi, emeklilikte yaşa takılma, kamuya atanamama, sosyal ve ekonomik hakların günden güne kötüleşmesi gibi sorunlar ise 2021’de de görmezden gelindi.

YENİ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ İLE KANUNLAR YÜZDE 27 AZALDI

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden önceki son yasama yılı olan 2017’de 37 kanun teklifini hayata geçiren TBMM’nin yeni sistemin üçüncü yılında kanun yapma oranı yüzde 27 azaldı. Bir yılda TBMM’de sadece 27 kanun teklifi yasalaştı. Bu kanunların üçü uluslararası anlaşma olurken biri ise bütçe teklifi oldu. 27 kanun teklifinin dördü normal kanun teklifi olurken geri kalan 19’u ise muhalefetin tüm itirazlarına karşın, “Anayasa’ya aykırı” dediği torba kanun düzenlemeleri oldu. Muhalefetin kanun tekliflerinin hiçbiri, komisyon ve Genel Kurul gündemine alınmadı.

TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen, Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulmadan hayata geçen ve İçtüzük değişikliği, komisyonlara üye seçimi ile yabancı ülkelere asker gönderme gibi hükümleri içeren TBMM kararlarının sayısı ise 38 oldu.

TBMM’YE SUNULAN 7 BİN ÖNERGEYE YANIT YOK

Son bir yılda TBMM’nin denetim işlevlerinden birini kullanarak Bakanlara ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na yazılı soru önergesi sunan milletvekilleri, büyük oranda yanıtsız kaldı. Yıl boyunca TBMM Başkanlığı’na sunulan yazılı soru önergelerinin 7 bin 271 tanesi bakanlar tarafından yanıtlanmadığı için milletvekillerine iade edildi. Yanıtlanan soru önergesi sayısı ise 2 bin 88’de kaldı.

TBMM’DE ÜÇ KONU YARIM BIRAKILDI

Araştırma komisyonları da aktif olarak çalışmadı. Yıl boyunca sadece üç konu için araştırma komisyonu kuruldu, bu komisyonların üçü de çalışmalarını tamamlayamadı. Kurulan üç araştırma komisyonu şunlar:

►Başta Marmara Denizi Olmak Üzere Denizlerimizdeki Müsilaj Sorununun Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu.

►Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu.

►Küresel İklim Değişikliğinin Etkilerinin En Aza İndirilmesi, Kuraklıkla Mücadele ve Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu.

AKP’Lİ VEKİLLER HİÇ BİR İŞ YAPMADAN DEVLETTEN PARA ALDI

Yumruklu kavgalarda başrolde oynayan Alpay Özalan’dan eski Başbakan Binali Yıldırım’a, AKP Genel Başkanı Hamza Dağ’dan eski Bakan Taner Yıldız’a kadar çok sayıda iktidar milletvekili, TBMM’nin yasama ve denetim çalışmalarında yer almadı. AKP’li 47 milletvekili, CHP’li bir milletvekili, MHP’li üç milletvekili, Yenilik Partisi Genel Başkanı ve iki bağımsız milletvekili olmak üzere toplam 54 milletvekili, bir yıl boyunca TBMM Genel Kurulu ile komisyonlarda tek bir cümle kurmadı, kanun teklifi hazırlamadı. Milletvekilleri bu süre zarfında 300 bin TL’den daha fazla maaş aldı. Bu milletvekilleri şunlar:

AKP: Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, Fatih Şahin, Fetani Battal, Selim Yağcı, Feyzi Berdibek, Sena Nur Çelik, Ebubekir Bal, Sermin Balık, Tolga Ağar, Emine Nur Günay, Hacı Osman Akgül, Husret Dinç, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Uğur Gökgöz, Recep Özel, Canan Kalsın, Mehmet Doğan Kubat, Binali Yıldırım, Alpay Özalan, Hamza Dağ, Hakkı Köylü, Taner Yıldız, İsmail Bilen, Mehmet Ali Özkan, Cengiz Demirkaya, Mehmet Yavuz Demir, Mehmet Emin Şimşek, Hayati Yazıcı, Osman Ören, İbrahim Halil Yıldız, Rizgin Birlik, Adnan Günnar, Bekir Bozdağ, İlknur İnceöz, Ali İhsan Arslan, Barış Aydın, Ahmet Sami Ceylan, Harun Karacan, Alev Dedegil, Aziz Babuşcu, Mehmet Özhaseki, Cemil Yaman, Ali İhsan Yavuz, Kenan Sofuoğlu, Eşref Fakıbaba, Mehmet Altay

MHP:  Devlet Bahçeli, Semih Yalçın, İsmet Büyükataman

CHP: Deniz Baykal

YENİLİK PARTİSİ: Öztürk Yılmaz

BAĞIMSIZ: Mensur Işık, Fatih Mehmet Şeker.

Milli Gazete

About admin

Check Also

Son dakika… Sri Lanka’da petrol bitti! Yalnızca 1 günlük stokları kaldı

Ekonomik ve siyasi krizin hakim olduğu Sri Lanka’da Başbakan Ranil Wickremesinghe yaptığı açıklamada, “Petrol stoğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.