Eski istihbarat müdürünün soruşturmadaki serveti: 3.5 milyon Türk Lirası, boğaz manzaralı köşk, 7 kilo altın – MEMURLAR

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir hakkındaki “FETÖ borsası” soruşturması kapsamında hazırlanan iddianameyi tamamladı. İddianamede 3,5 milyon TL’lik nakit para, boğaz manzaralı köşk, 7 kilo altın gündeme geldi. Savcılık, aynı suçu 4 kez işlediği gerekçesi ile Özgür Taşdemir’in 28 yıla kadar hapsini istedi. Odatv, Taşdemir hakkındaki iddianameye ulaştı.

Özgür Taşdemir, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde 9 gün sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü görevine getirildi. Göreve geldikten kısa süre sonra hakkında rüşvet iddiaları çıkan Özgür Taşdemir, 2017 yılının Eylül ayında görevden alınarak müdüriyete çekildi. 2021 yılında ise polislikten ihraç edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özgür Taşdemir’in “FETÖ borsası” içerisinde yer alarak haksız kazanç sağladığı yönündeki iddialarla ilgili soruşturmasını tamamladı. 6 Ekim 2021 tarihinde tamamlanan 6 sayfalık iddianame Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

TUTUKLANMA KORKUSU İLE GÖRCÜSTAN’A KAÇTI

İddianamede yer alan bilgilere göre, Özgür Taşdemir’in istihbarat şube müdürlüğü görevinden alındıktan sonra, tutuklanma korkusuyla Gürcistan’a kaçtığı, 2 ay sonra da geri döndüğüne dikkat çekildi.

SERVETİNDE 3,5 MİLYON TL’LİK ARTIŞ

Bilirkişi raporunda ise , Özgür Taşdemir’in 1 Ocak 2017 ile 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında banka hesaplarında 3 milyon 287 bin 770 TL , eşi Nadide Benan Kepsutlu’nun hesabında ise 259 bin 339 TL artış olduğu belirtildi.

FETÖ BORSASI

Mülkiye müfettişlerinin 31 Ağustos 2019 tarihli raporunda ise, Özgür Taşdemir’in yalnızca istihbarat amaçlı ve ülke güvenliği için yapılması gereken istihbarat sorgulama sistemlerini, FETÖ soruşturması geçiren iş insanları için kullandığının tespit edildiği belirlendi.

BEYAN EDİLMEYEN SERVET

İddianamedeki rapora göre, Özgür Taşdemir beyan ettiği 1 milyon 30 bin TL değerindeki nakit varlığını düğününden elde ettiği takıları kaynak gösterdi. 7 kilo saf altını bozdurularak bu nakit parayı elde ettiğini ileri sürdü. 

2 MİLYON 400 BİN NAKİT

Ancak, Taşdemir’in banka hesaplarındaki para hareketlerinden tespit edilen nakit varlığının 2 milyon 400 bin 629 TL olduğu ifade edildi.

Bunun yanında Taşdemir’in İstanbul Arnavutköy’deki Akkent Plus Doğan Konutları’nda bir daire, eşinin üzerinde olan üç ayrı plakalı Mercedes marka aracı ve BEGAN Taşımacılık inş.Tah.Petrol san. ve Tic. şirketi tarafından açılacak Bahçeşehir Koleji için şirketteki toplam yüzde 15’lik hisseleri mal beyanında bildirmediği belirtildi.

“TEK HESAP İKİ BANKADA GÖRÜLDÜ”

Özgür Taşdemir  ifadesinde, düğününden elde ettiği 1 milyonun üzerindeki nakit parayı, alım-satım yaparak arttırdığını söyleyerek hesabındaki artışları açıklama yoluna gitti.

Tüm gelirleri ve mal varlığını bildirdiğini savcılık sorgusunda iddia eden Taşdemir şöyle devam etti: “QNB Finans bank ile Enpara isimli bankalar filiyatta ikiz banka olarak çalışmaktadır. Bankadaki hesabım aynı zamanda iki ayrı yerde görüldüğü için hesapta böyle bir fazlalık tespiti yapılmış. Belçika’da Erkan Adıyaman isimli annemin öz dayısının oğlu olan akrabam bana 130 bin Euro para gönderdi. Ona İstanbul’dan bir daire alacaktık. Sonra geldiğinde daireyi beğenmedi ve almadı. Parayı da kendisine iade ettim. Bilirkişi raporunda toplam tespiti yapılan 2 milyon 400 bin 629 TL paranın açıklaması bu yöndedir.”

Özgür Taşdemir, amcası Adem Taşdemir’in rüşvet olarak verildiği öne sürülen  boğaz manzaralı köşkle ilgili ise hiçbir bilgisinin olmadığını öne sürdü.

CEZA TALEBİ

Savcılık iddianamesinde Özgür Taşdemir’in “Kamu görevinin verdiği yetkiyi kötüye kullanarak kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirme, bir başkasına verme ve yayma”, “Zincirleme suç”, “haksız mal edinme” suçlarını işlediğini öne sürerek, Türk Ceza Kanunu’nun 136, 137 ve 43’üncü maddelerinden, hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. 

Savcılık suç fiilinin 4 kez işlendiğine dikkat çekerek, Özgür Taşdemir’in 16 yıldan 28 yıla kadar hapsini talep etti.

BİR YILLIK EVLİLİK

Özgür Taşdemir, 2017 yılında Habertürk TV sunucusu Nadide Benan Kepsutlu ile şaşalı bir düğünle evlendi. Çift 2018 yılında olaylı bir şekilde boşandı.

Odatv.com

About admin

Check Also

Rus ordusu Donetsk’te 5 katlı binayı vurdu: 1 ölü, 1 yaralı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 83’üncü gününde devam ederken Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donetsk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.