Berat Albayrak’ı sevindirecek karar… Elvan Görevden alındı – SİYASET

Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak’a yakın isimlerden olan Nureddin Nebati üç ay önce stanbul Süleymaniye’de birlikte yemek yerken görüntülenmişti…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son grup toplantısında, “Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam” sözlerini alkışlamayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ı görevden aldı. Erdoğan, Elvan’ın yerini Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’yi Bakan olarak atadı. 

Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak’a yakın isimlerden olan Nureddin Nebati üç ay önce stanbul Süleymaniye’de birlikte yemek yerken görüntülenmişti. O günden bu yana Nebati’nin ismi Bakanlık koltuğuna yakın olan isim olarak öne çıkıyordu. 

ODATV İSTİFA İSTEĞİNİ YAZMIŞTI

Öte yandan Odatv, Elvan’ın Erdoğan’ı alkışlamadığı fotoğraftan önce Bakanlıktan istifa etmek istediğini okuyucularına aktarmıştı. 

Haberde Ankara kulislerinde, o dönem bir dizi görüşme için ABD’deki Bakan Elvan’ın Türkiye dönüşünde istifa etmek istediği konuşulduğu aktarılmıştı. 

İLGİLİ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜGVA ÜYESİ, ÇİFTE MAAŞLI NUREDDİN NEBATİ KİMDİR

Nureddin Nebati ismi, son günlerde sıklıkla Hazine ve Maliye Bakanlığı için geçen simlerden biriydi. Merkez Bankası’nın faiz kararı, dövizdeki yükseliş, peşpeşe gelen zamlar ve TL’nin değer kaybı nedeniyle “ortalıkta gözükmediği” için Lütfi Elvan’ın görevden alınacağı, yerine de Nebati’nin getirileceği konuşuluyordu. 

Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından da “Nureddin Nebati kimdir?” sorusu  merak edilmeye başlandı. 

Nureddin Nebati’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sitesindeki özgeçmiş bilgilerine göre; 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Farklı Üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

Nebati bir süre tekstil işiyle uğraştı. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, ENSAR Vakfı, TÜGVA, ÖNDER, UTESAV, TDED, BEK, İDD, İDV ve benzeri Vakıf ve Derneğin Üyeliği devam etmektedir.

Halen ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olup Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezinde Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışıyor. AKP 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AKP Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. AKP’den 24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa, 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

ALBAYRAK İSTİFA EDİNCE “SİZİ ÇOK SEVİYOR, SİZE İNANIYOR VE GÜVENİYORUZ” DEMİŞTİ

Nureddin Nebati, Berat Albayrak’ın istifa ettiği ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadığı saatlerde Ticaret Bakanı Mehmet Muş’la birlikte Albayrak’a desteğini ilk açıklayan isimlerden biri olmuştu. Nebati, sosyal medya hesabından, “Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım” demişti. Nebati’nin kabinede yer almasıyla Berat Albayrak’ın Bakanlar Kurulu’ndaki gücünün de arttığı yorumları yapılıyor.

ÇİFTE MAAŞLI

Nureddin Nebati, AKP’li bürokratlar ve partililer arasında artık bir geleneğe dönüşen “çifte maaşlı” isimlerden biri. 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı görevinin yanında Nebati aynı zamanda Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz Nebati’nin, aynı zamanda Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu tespit etmişti. 

Yavuzyılmaz, Nebati’nin Türk Telekom Yönetim Kurulu ücreti ve altı maaş ikramiye ile aylık 33 bin 849 TL aldığını ortaya çıkarmıştı. Nabati’nin Bakan Yardımcısı olarak aldığı 27.917 TL mala birlikte, toplam aylık maaşı 61 bin 766 TL olduğu belirlenmişti. Nebati’nin Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezinde Bilim Kurulu Üyesi olarak ne kadar maaş aldığı ise bilinmiyor.

GENELEVLERİN KAPATILMASI TEKLİFİ VERDİ, PARTİSİ REDDETTİ

Nureddin Nebati 2013 yılında verdiği “genelev” teklifiyle de gündeme gelmişti. Nebati, partisinin Grup Başkanlığı’na verdiği yasa teklifi ile Türkiye’deki 56 genelevin kapatılmasını istedi. Teklife parti içinde olumlu bakılmadı. 

Nebati, teklifin gerekçesinde, kadınların bu çağda bir mal gibi satılmasına devletin izin vermemesi gerektiği belirtirken, bu durumun devam etmesinin modern çağda kölelik düzeninin devam ettiği izlenimi yarattığını ifade etti. Nebati’nin teklifi medyaya yansıdıktan sonra partisi tarafından reddedilerek rafa kaldırılmıştı.

GÜLEN FOTOĞRAFIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Nebati, geçen yıllarda Türkiye’nin gündemine, FETÖ lideri Fethullah Gülen’le birlikte çekilen fotoğrafla da gelmişti.

Fotoğrafı yayımlayan isim ise yıllarca örgüt içerisinde kalıp daha sonra ayrılan Nurettin Veren, Akit gazetesinde yayımlamıştı. Yeni Bakan Nebati ise Nurettin Veren’e “Keşke FETÖ seni öldürseydi. 4 sene değil de 40 sene hapis yatsaydın” demişti.

İşte o fotoğraf:

Odatv.com

About admin

Check Also

Son dakika… Sri Lanka’da petrol bitti! Yalnızca 1 günlük stokları kaldı

Ekonomik ve siyasi krizin hakim olduğu Sri Lanka’da Başbakan Ranil Wickremesinghe yaptığı açıklamada, “Petrol stoğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.