Uzmanlık mı adaletsizlik mi? – EĞİTİM

17 Kasım 2021 – 22:34 – Güncelleme: 17 Kasım 2021 – 22:47

Eğitimci Yazarımız Kadriye Demirel eğitimle çok önemli bir meseleye daha parmak bastı. Eğitimci Yazarımız Demirel açıklamasında uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik konularında meseleyi şöyle dile getirdi:

“Milli Eğitim Bakanlığı 2005 yılında Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı açmış, o zaman sınavı kazanan öğretmenlerden 100’ü Başöğretmen, 83 bin 350’si Uzman Öğretmen olmuştu. 2005 yılında bir defa yapılan ve yaklaşık 16 yıldır rafa kaldırılan Uzman Öğretmenlik  ve Başöğretmenlik, öğretmenler arasında  fırsat eşitsizliğine ve gelir eşitsizliğine sebep olmuştur.

Uzman Öğretmenlik kaynaklı gelir kaybı 16 yıldan beri uzun soluklu bir adaletsizliğe ve öğretmenler arasında iş barışını bozucu ciddi bir soruna dönüşmüştür. Verilen haklar korunarak tüm MEB kadrosundaki  öğretmenlerin Uzman Öğretmenlik Haklarından faydalanması bir haktır. Uzman Öğretmenlik Hakkından mahrum bir öğretmenin aylık kaybı şu an 341 Tl’dir. Bu fark 16 yıl üzerinden hesaplandığında adaletsiliğin boyutu ortaya çıkacaktır. Heleki günümüz ekonomik koşulları dikkate alındığında sorunun boyutu daha da iyi anlaşılacaktır.

16 yıllık bu adaletsizlik bitsin artık. Öğretmenler olarak soruyoruz; 16 yıldır maruz kaldığımız bu uygulama Uzmanlık mı, adaletsizlik mi?

Kadriye Demirel 
Eğitimci Yazar”

kamudannethaber.com

About admin

Check Also

Rus ordusu Donetsk’te 5 katlı binayı vurdu: 1 ölü, 1 yaralı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 83’üncü gününde devam ederken Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donetsk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.