Uyuşturucu baronunun adı İstanbul’da okullarda yaşatılıyor! – EĞİTİM

 

İstanbul’un çeşitli ilçelerinde Örfi Çetinkaya isimli okulların bulunması tepki ile karşılanırken, sosyal medya hesaplarından bu tepkiler dile getirildi.

Örfi Çetinkaya isimli okullardan bazıları şöyle:

Örfi Çetinkaya Ortaokulu Esenler,
Örfi Çetinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Arnavutköy,
Örfi Çetinkaya Anadolu Lisesi Arnavutköy,
Hadımköy Örfi Çetinkaya Ortaokulu Hadımköy,
Örfi Çetinkaya İlkokulu Esenler,

MEB BUNA NASIL İZİN VERİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “Açma Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nin 10. Maddesine göre:
(13.03.2002 tarih ve 24694 Sayılı R.G.) “Öğretim kurumları bina ve tesislerinin tamamını yaptıran veya yapımını aynî veya nakdî olarak anlamlı bir bağışta bulunduğuna İl Millî Eğitim Danışma Kurulunca karar verilenlerin adları ya da önerdiği kişilerin adları bu kurumlara verilir. Belli bir miktarda katkı sağladıklarına karar verilenlerin ise adlarının belirtildiği bir plâket okulun giriş bölümünün uygun bir yerine asılır. Ayrıca okulun ek derslik, kütüphane, laboratuvar, işlik ve benzeri bölümlerinin yapımını veya donatımını sağlayanların adları da bu bölümlere verilir.”

Öğretim kurumu için bağışta bulunanın veya önereceği kişinin adları bu yönetmeliğin diğer maddelerinde yazılı hükümlere aykırı değilse kurumun uygun görülecek yerlerine konulacak levhalarda belirtilebilir.

Ancak, ilgili kurumlara adı verilecek veya adları buralarda belirtilecek kimselerin çevrede müspet isim yapmış olması şarttır.” denilmesine rağmen bu okullara Örfi Çetinkaya’nın isminin verilmesi kafaları karıştırdı.

İSİM BENZERLĞİ

Konu ilgili yetkililerden alınan bilgiye göre Çetinkaya’nın oğlunun da aynı isimde olması ve bu açıktan faydalanarak okullara “Örfi Çetinkaya” isminin verilmesi olarak değerlendirildi.

 

Yeniçağ

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.