İşte Ziya Selçuk’un MEB karnesi: Usulsüz atamalar, kayıp paralar… – EĞİTİM

 

Sayıştay’ın 2020 yılına ait denetim raporları çıktı.

Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olduğu döneme ait raporlarda ise dikkat çeken tespitler yer aldı.

Sayıştay denetçileri, Bakanlıkta yaptığı denetlemede, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kadrolarına Mevzuatta Öngörülen Şartları Sağlamayan Kişilerin Atandığını” tespit etti.

“MEVZUATIN DIŞINA ÇIKILMASININ GEREKÇESİ OLAMAYACAĞI DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR”

Raporda konuyla ilgili olarak şu ifadeler yer aldı:

“Her ne kadar Kamu idaresi bu durumun insan kaynağı yetersizliğinin getirdiği zorunluluklardan kaynaklandığını ifade etse de, bu zaruriyetin mevzuatın dışına çıkılmasının gerekçesi olamayacağı değerlendirilmektedir.

Kaldı ki Kamu idaresinin de belirttiği üzere söz konusu durumlarda, mevzuatımız kurumlara geçici görevlendirme veya vekaleten görevlendirme gibi seçenekler sunmaktadır.”

SAYIŞTAY’I CİDDİYE ALMADILAR

Sayıştay raporunda, bu hususun daha önce de tespit edildiği ancak giderilmediği kaydedildi:

“Mevzuatta öngörülen şartları taşımadığı halde 2018 ve 2019 yıllarında ilçe milli eğitim müdürlüğü kadrolarına atanan personelin büyük çoğunluğunun halen görevine devam ettiği görülmüştür.

2020 yılında da bu hatalı uygulamaya devam edildiği izlenmiş olup, söz konusu husus bulgu konusu yapılmıştır.”

FATİH PROJESİ YİNE GÜNDEMDE

Raporda yer alan tespitlerden birisi de Milli Eğitim Bakanlığı’nın yıllar önce başlattığı ve artık kara deliğe dönen FATİH projesine de değinildi.

Projede yapılan bazı hamlelerin ek maliyetler getirdiğinin kaydedildiği raporda, şu ifadeler yer aldı:

“Revize Edilen ‘Eğitimde Fatih Projesi İşbirliği Protokolü’nde Yer Alan Altyapı Yatırım Bedellerinin İlave Maliyet Getirmesi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Telekom A. Ş. arasında imzalanan ‘Eğitimde Fatih Projesi İşbirliği Protokolü’nün değiştirilmesi amacıyla imzalanan revize protokol ile daha önce tarife ücretleri içerisinde yer alan bazı hizmetlerin ücretlendirilmesi sonucu bütçeye ilave maliyet getirildiği görülmüştür.”

YAPILAN HARCAMALARI GÖSTERMEDİLER

Bakanlık bütçesine aktarılmayan paraların olduğu ve bu durumla Sayıştay denetçilerinin denetleme yapmasının önüne geçtiği kaydedildi.

Raporda konuyla ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı:

“Sonuç olarak, Bakanlık bütçesinden kendisine bağlı ‘Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu Türkiye Milli Komisyonu’na aktarılan ödeneklerden yapılan harcamaların Bakanlık muhasebe sistemine dahil edilmediği ve Sayıştay denetimi dışında bırakıldığı; bu durumun hem 5018 sayılı Kanuna aykırılık oluşturduğu hem de Komisyon tarafından kullanılan kamu kaynaklarına ilişkin olarak yönetimin hesap verme sorumluluğunun görüşülemediği değerlendirilmektedir.”

Yeniçağ

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.