Ipsos’tan dikkat çeken çalışma: Gençler yorgun – GÜNDEM

 

Ipsos araştırmaya göre üniversiteli gençlerin büyük bölümü en önemli sorunun ekonomi olduğunu söylüyor. Koronavirüs gölgesinde geçen süreçte ise toplum genelinde ilk beş duygu olumsuz özellik taşıyor. Bu duygular gençlerde ise daha baskın. Olumsuz duyguların başında ise yorgunluk geliyor.

Ipsos araştırma şirketi, Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması gerçekleştirdi. Araştırmada üniversiteli gençler için en önemli sorunun ne olduğu, 2021-2022 yıllarında eğitimlerini yüz yüze almak isteyenler/istemeyenler, toplumun geneline göre izlenildiğinde olumlu/ olumsuz duygu yoğunluk sıralamaları, koronavirüs salgınının sona erme süresi gibi konularda ifade, tutum ve davranışları incelendi. İncelemede dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

EN ÖNEMLİ SORUN EKONOMİ

Üniversiteli gençlerin de en önemli sorununun ekonomi olduğunu ortaya koyan araştırmada söz konusu kitlenin ekonomik sorunu toplumun geneline göre daha önemli gördüğü belirtildi. Bununla birlikte gençlerin salgını çok önemli bir problem olarak görmediği de saptandı. Toplumun genelinde koronavirüs salgını yüzde 24 ile en önemli sorun olarak ikinci sırada görülürken, üniversite gençlerinin sadece yüzde 4’ü salgını işaret ediyor. Bu gençler için eğitim yüzde 12 ile daha önemli bir sorun olarak öne çıkıyor.

ÖĞRENCİLER YÜZ YÜZE EĞİTİM İSTİYOR

Araştırmaya göre yaklaşık iki yıldır eğitimlerine uzaktan devam üniversite öğrencilerinin çoğu bu sene eğitimlerini yüz yüze gerçekleştirmek istiyor. Öğrenciler arasında eğitimlerini uzaktan sürdürmek isteyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 6. Her 10 öğrenciden biri ise bu konuda kararsız olduğunu belirtiyor.

GENÇLER DAHA KARAMSAR

Toplumun yüzde 80’e yakını ise salgının kişisel ekonomik durumlarını tehlikeye attığını belirtiyor. Ancak bu konuda gençler daha karamsar. Toplumun geneli için salgının ciddi bir tehlike oluşturduğu görüşü yüzde 52 iken bu oran gençler nezdinde yüzde 63 ile 11 puan daha yüksek.

GENÇLERDE AŞILAMA ORANI

Araştırmada toplumun geneline göre gençlerin aşılama oranının daha yüksek olduğu da belirtildi. Üniversiteli gençlerin tek doz aşılama oranı yüzde 91’ken toplum genelinde bu oran yüzde 83. İki doz aşılama oranlarına bakıldığında ise gençlerin yüzde 72’si aşılarını tamamlamış durumda. Aşısını olmayan öğrenci kitlesi ise yüzde 9. Ancak bu gençlerin dörtte biri de aşı olmayı düşünüyor.

Aşı olmayacağını söyleyen gençlerin toplam içindeki oranı sadece yüzde 3.

GENÇLER TOPLUM GENELİNE GÖRE DAHA OLUMSUZ DUYGULAR İÇİNDE

Gerek toplumun gerek gençlerin günlük duygu durumlarına bakıldığında ise ilk beş duygu benzerlik gösteriyor. Yorgunluk ise başı çekiyor. Bıkkınlık, endişe ve kafa karışıklığı yorgunluğu takip eden diğer duygular. Ancak gençler toplumun genline göre bu olumsuz duyguları daha yoğun hissediyor.

‘GENÇLERE GÖRE EN ÖNEMLİ İKİNCİ SORUN EĞİTİM’

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik verilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Duygu durumu açısından üniversite öğrencilerini toplum geneli ile karşılaştırdığımızda olumsuz duyguların onların için daha baskın olduğunu tespit ettik. Üniversitelilerin yarısından daha fazlası yorgun, bıkkın ve endişeli hissediyor. Kafası karışmış, üzgün ve yalnız hissedenler de kayda değer oranda. Salgının bu yıl bitmeden kontrol altına alınabileceğine inananlar çok küçük bir grup, her on üniversite öğrencisinden sekizi bunun için daha ileri bir tarihi işaret ediyor. Özetle, duygusal olarak bu kadar yıpranmış olmalarına, ekonomik endişelerine, salgının gidişatına dair umutsuzluklarına rağmen aşılarını yaptırmışlar, okula dönmeye hazırlanıyorlar. ekleyerek bitireyim, üniversiteliler için salgın ülkenin en önemli 2. sorunu da değil, onlara göre ekonomiden sonra ülkemizin en önemli problemi eğitim.”

Karar

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.