Kürtaj Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Edirne Kürtaj Nedir?

Bilinen adıyla kürtaj ya da kürtaj mevcut bir gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Yani rahim içerisindeki dokuların kontrollü olarak dışarı çıkarılması demektir. Edirne Kürtaj noktalarında şehir içinden ve dışından gelen hastalara geldikleri gün içinde işlem yapılarak sonraki 1-2 saat içerisinde kontrolleri tamamlandıktan sonra evlerine dönebilecekleri hizmet sunulmaktadır.

Edirne Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj işlemi en erken 5-6 hafta arasında, yani gebelik kesesinin rahim içerisinde görüldüğü ilk dönemde gerçekleşir. Fakat, BhCG : 2000’in altındaki durumlarda seviye artışı beklenerek olası bir dış gebelik durumunun önüne geçilmedir. Gebelik kesesi çok küçük ise hamileliğin devam etme riski olduğundan 5. haftanın beklenmesi gerekmektedir. 5-6 afta arası kürtaj işlemlerinde henüz kalp atımından veya embriyo oluşumundan söz edilemez. Bundan dolayı gebelerin bu konudaki psikolojileri biraz olsun rahatlamaktadır.

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Rahim tahliyesi veya bildiğimiz adıyla kürtaj rahim içerisindeki gebeliğin özel yöntemler kullanılarak sonlandırılmasıdır. Gebenin özel isteğiyle yasal olarak hamileliğin 10. haftasına dek uygulanabilir. Eğer bir evlilik durumu var ise müdahale için eşlerin de izinlerinin alınması zorunludur. Eğer evlilik durumu yoksa 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi rızasıyla edirne kürtaj operasyonu olmakta özgürdür. Ülkemizde 1983 yılından beri, gebeliğin 10. haftasına dek vakumlu kürtaj yapmak yasaldır.

“Yasal Tahliye” ülkemizde reşit kadınlar için, adından da anlaşılacağı üzere tamamen yasal ve çağdaş bir haktır. Ancak ve ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanları yapmaktadır. Yapılan tüm işlemler karşılıklı gizlilik esasına dayanır.

Kürtaj Yerine Tercih Edilen Yanlış Uygulamalar

Gebelik testiniz pozitif veya negatif olsun, kesinlikle söktürücü iğne, hamilelik sonlandırıcı bitkiler gibi tıptan uzak yöntemlere kendi kendinize başvurmamalısınız. Bu gibi ilaçların veya bitkilerin gebelik sonlandırma durumlarında işe yaramaları tıbben mümkün değildir.

“İlk hamilelikte yapılan kürtaj sonrasında kadın bir daha hamile kalmaz.” gibi sözler gerçeklikten uzaktır. Güvenli ve prosedürlere uygun bir yerde yapılan kürtaj sonrasında hastalar tekrar tekrar hamile kalabilirler. Bunun yanında vakumla yapılan kürtaj işlemi sonrasında genital sistemde herhangi bir zarar görülmesi de olası değildir.

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.