IBAN Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır? IBAN Numarası Nedir?

 

Son yıllarda hesaplar arası para transferi yapmak için IBAN numaraları sıklıkla kullanılmakta. Bankacılık işlemleriyle uğraşanların karşısına sıklıkla çıkan bu IBAN numarası nedir? İban no sorgulama nasıl yapılır? İçeriğimizde bu ve bunun gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız. T.C Merkez Bankası tebliği gereği Türkiye’de 01.01.2010 tarihinden itibaren zorunlu olarak kullanılan IBAN numarasının ne olduğunu anlatıyoruz.

IBAN Numarası Nedir?

IBAN numarası nedir ve ne anlama gelmektedir? Belli standartlara göre oluşturulan, hesaplar arası para transferlerinin hızlı ve hatasız gerçekleştirilmesine yarayan banka hesap numarasıdır. Türkçe açılımı “Uluslararası Banka Hesap Numarası”dır. IBAN numarasının İngilizce açılımı da “International Bank Account Number” şeklindedir. IBAN ismi de bu açılımın baş harflerinin alınmasıyla oluşturulmuştur.

Adından da anlaşılacağı üzere IBAN Numarası uluslararası standartlar taşıyan bir banka hesap numarasıdır. Ülkeden ülkeye IBAN Numarası uzunluğu farklılık gösterse de en fazla 34 haneden oluşur. Türkiye’de ise, IBAN Numarası 26 karakterden oluşmaktadır. Baştaki iki hane ülke kodunu gösterir. Kalan numaralar içerisinde banka koduna ve hesap numarasına dair bilgiler de yer almaktadır.

Ülkemizde IBAN Numarası 26 haneden oluşmaktadır. Baştaki iki hane Türkiye’nin uluslararası kodu olan TR’dir. Devamındaki iki hane ise kontrol basamakları olarak adlandırılmakta ve IBAN’ın doğrulanmasında kullanılmaktadır. İzleyen 5 hane ise banka kodunu ifade eder. Rezerv kısmı tek basamaklıdır ve değiştirilene kadar sıfırdır. Ayrıca kalan 16 hane ise banka hesap numarasını ifade eder.

IBAN Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

IBAN Numarası sorgulama için kullandığınız bankanın internet bankacığı şubesini kullanabilirsiniz. Hesabınızın var olduğu bananın sistemine giriş yaparak hesabın bulunduğu şube kodunu ve hesap numarasını girdiğiniz takdirde IBAN numaranıza erişim sağlayabileceksiniz.

Ayrıca bankalar iban no sorgulama, IBAN hesaplama veya IBAN bilgisi öğrenme gibi isimlerle IBAN numarası sorgulama modülleri de sunmaktadır. Bu modüllere gireceğiniz şube kodu ve hesap kodu bilgileriyle birlikte IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta, buradaki bilgileri doğru olarak girmektir. Çünkü var olan algoritma girilen bilgileri doğru olarak kabul eder ve ona göre bir IBAN numarası ortaya çıkar. Bu yüzden bilgilerinizi doğru olarak girmeniz büyük önem taşımaktadır.

 

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.