TES:YÖNETİCİLİK KADROLARINA YAPILACAK GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELER İÇİN GENELGE YAYINLANMALIDIR – SENDİKA

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul/kurumların yöneticilik kadrolarının herhangi bir nedenle boşalması durumunda bu kadrolara yapılacak geçici görevlendirmeleri düzenleyen bir genelge yayımlanarak uygulamada birliktelik sağlanmalıdır.

Sendikamıza, yöneticilik kadrolarına(okul müdürlüğü, müdür yardımcılığı) valiliklerce yapılan geçici görevlendirmelerde mevzuat hükümlerinin dışına çıkılarak keyfi uygulamalarla görevlendirmeler yapıldığı yönünde zaman zaman şikâyetler gelmektedir. Son olarak Siirt ve Çorum illerinde mevzuata aykırı düşecek şekilde müdür ve müdür yardımcılarının geçici olarak görevlendirildiği yönünde şikâyetler gelmiştir. Keyfi uygulamaları sonlandırmak, uygulamalarda birlikteliği sağlamak adına yöneticilik kadrolarına yapılacak geçici görevlendirmelerin şartlarının kapsamlı olarak açıklandığı bir genelgenin yayımlanması gerekmektedir.

Yönetici görevlendirmelerine ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı’nca en son genelge 2003 yılında yayımlanmıştır. Yöneticiliği boş olan okullara yapılacak görevlendirmeleri açıklayan 2003/70 nolu genelge Danıştay tarafından iptal edilmiş, bugüne kadar gelinen süreçte de yeni bir genelge yayımlanmamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz yıl yayınladığı 2017/22 nolu genelge ile öğretmen görevlendirmelerinde standart kurallar belirleyerek keyfi uygulamaları ve mağduriyetleri sonlandırmıştır. Öğretmen görevlendirmelerinde yayımlanan genelgeye benzer bir genelgenin de yönetici görevlendirmeleri için yayımlanması gerekmektedir.

 

İlgili yazımız için tıklayınız.

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.