TES İZMİR: İzmir’de 70 müdür geri döndü – MEVZUAT

~~Mert Neşet MUSLU / HABERTÜRK

İzmir’de geçen eğitim döneminde 4 yıllık görev sürelerini dolduran 750 okul müdürüne yönelik değerlendirmede, 75 puan sınırını aşamayan 480 müdür koltuğunu kaybetti. Alınan kararın ardından bazı okul müdürleri emekli olurken, bazı müdürler ise yeniden mülakata girerek müdür olmayı başardı. Birçok okul müdürü ve sendika yöneticisi ise değerlendirmelerin iptali için mahkemeye başvurdu.

“Somut ve objektif kriterlere göre değerlendirme yapılmadığı için koltuklarını kaybettikleri” iddiasıyla idare mahkemesine başvurarak “yürütmeyi durdurma” kararı aldıran okul müdürlerinden 70’i, görevlerine geri döndü. Mahkeme kararıyla yeniden değerlendirmeye alınan müdürlerden 100’ü ise bir kez daha 75 puanın altında kaldı. Yaklaşık 1.5 yıldır görevlerine dönmek için mücadele eden ve yeniden değerlendirmede yeterli puanı alamayan birçok müdür sürecin iptali için yeniden dava açmaya hazırlanırken, Türk Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Merih Demir okulların açılmasına kısa bir süre kalmasına rağmen hâlâ değerlendirme yapılmayan müdürlerin bulunduğunu söyledi.

Demir, “Milli Eğitim yetkilileri, müdürlüğü kaybedenlerin yerine yeni kişileri görevlendirdiği için bu süreçte çok zorlanıyor. Yani eski müdürler geri dönüyor ama bu sefer de onların yerine atanan müdürlere yer bulunmaya çalışılıyor. Daha önce sürecin bu aşamaya gelmemesi için yetkilileri uyarmıştık. Ne yazık ki bizi dinlemediler. Eğitimde birçok sıkıntımız ve okullarımızın fiziki eksiklikleri var. Biz çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmesi için neler yapılması gerektiğini görüşmek yerine, bu işlerle uğraşmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.