Merkez Bankası gıda fiyatlarındaki artışın nedeni olarak bakın neyi gösterdi – EKONOMİ

Dolar kurundaki artış sürerken Merkez Bankası’nın enflasyon raporunda çarpıcı ifadeler yer aldı. Söz konusu raporda özellikle yumurta, pirinç ve bakliyat fiyatlarındaki artışın nedeni olarak döviz kurundaki artış gösterildi.

Merkez Bankası’nın hazırladığı raporda gıda fiyatlarındaki artışla ilgili önemli ifadeler yer aldı. Merkez Bankası’nın yayınladığı aylık fiyat gelişmeleri raporuna göre, özellikle yumurta, bakliyat ve pirinç fiyatlarındaki artışın nedeni olarak dolar kuru gösterildi.

Söz konusu raporda gıda fiyatlarındaki artışla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“İşlenmemiş gıda grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler, meyve fiyatlarındaki nispeten olumlu görünümün etkisiyle taze meyve ve sebze fiyatlarının gerilediğine, ancak diğer işlenmemiş gıda fiyatlarının önemli ölçüde yükseldiğine işaret etmektedir. Bu gelişmede, döviz kuruna duyarlılığı yüksek olan yumurta, bakliyat ve pirinç kalemleri öne çıkmıştır. İşlenmiş gıda fiyatlarındaki artış alt gruplar genelinde hızlanarak devam etmiş ve yüzde 2,18 olarak gerçekleşmiştir. Nitekim bu dönemde ekmek ve tahıllar yüzde 2,66, diğer işlenmiş gıda ise yüzde 1,91 oranında aylık fiyat artışı sergilemiştir. Diğer işlenmiş gıda grubunda, katı ve sıvı yağlar aylık yüzde 5,88 oranında fiyat artışıyla en çok dikkat çeken kalem olmuştur. Bu gelişmelerle, taze meyve-sebze dışı gıda grubu yıllık enflasyonu yüzde 15,69’a yükselmiştir.”

“Yurt içi üretici fiyatları Ekim ayında yüzde 3,55 yükselmiş, yıllık enflasyon 3,87 puan artarak yüzde 18,20 olmuştur.

“Üretici fiyatlarında gözlenen bu artışta döviz kuru ve enerji dışı emtia fiyatlarındaki gelişmelerin belirleyici olduğu değerlendirilmektedir. Petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının mevsimsellikten arındırılmış eğilimi bu dönemde belirgin ölçüde yükselmiştir.”

Kaynak Yeniçağ: Merkez Bankası gıda fiyatlarındaki artışın nedeni olarak bakın neyi gösterdi

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.