Böyle atama ne görüldü ne duyuldu. İyi ki varsın Sayıştay – KAMU

Sayıştay Başkanlığı’nın hazırladığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi denetim raporunda adrese teslim öğretim üyesi ilanlarına dikkat çekilerek, Anayasa’ya aykırı işlem yapıldığı vurgulandı.

KAYNAK: SÖZCÜ

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, 2019 yılı içerisinde öğretim üyesi alımı amacıyla çeşitli tarihlerde ilanlar verdi.

Atama yapılacak kadrolara ilişkin olarak 2547 sayılı Kanun’un ilgili maddeleri uyarınca bazı ek kriterler getirildi ve boş bulunan kadrolar için öğretim üyesi atamaları gerçekleştirildi.

Sayıştay denetçileri raporunda getirilen ek kriterlerle objektif ve denetlenebilirlik ilkelerine riayet edilmediğini belirterek, “İlanların büyük çoğunluğunda spesifik ve belli bir kişiyi çağrıştıran şartlar istenmiştir. Bunun sonucunda da, alım yapılacak toplam 195 kadronun tamamı için sadece birer kişi başvuru yapabilmiş ve aynı kişiler kadrolara alınmıştır” değerlendirmesini paylaştı.

Üniversite’nin çıkmış olduğu ilanlarda belirlediği ek koşulların kişiyi tanımlamaya yönelik olarak akademik rekabeti engelleyecek nitelikte olduğunu belirten Sayıştay denetçileri, “Anayasa’nın eşitlik ilkesine ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na aykırılık teşkil ettiği ve Üniversite’nin Kanunlarla belirlenen amaçlarına ulaşması açısından risk oluşturduğu değerlendirilmektedir” görüşünü rapora yazdı.

Kaynak Yeniçağ: Sayıştay raporunda ortaya çıkan skandallar bitmiyor. Böyle atama ne görüldü ne duyuldu. İyi ki varsın Sayıştay

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.