Bakanlığın verdiği maaş dudak uçuklattı.Yüz kırk bin lira – KAMU

 

Sayıştay’ın 2019 yılına ait raporları konuşulmaya devam ediliyor.

Sayıştay’ın Ticaret Bakanlığı’yla ilgili raporunda çarpıcı bir bilgi yer aldı. Raporda, tasarım desteğiyle ilgili çarpıcı tespitler yer aldı.

Rapora göre; Bakanlık, tasarım desteği kapsamında bir personele aylık 140 bin 595 TL maaş ödüyor.

Ticaret Bakanlığı’yla ilgili raporda konuyla ilgili şunlar kaydedildi:

“Ayrıca bazı personel ödemelerinde, aylık maaş tutarlarının çok fahiş tutarlara ulaştığı görülmüştür. Örneğin, destek kapsamında bir personelin aylık brüt maaşının 140.595,00 TL (destek brüt üzerinden sağlanmaktadır) olduğu görülmüştür. Söz konusu tutarın içinde olmaması gereken ödeme kalemlerinin olduğu görülmüş olup, tahsili yoluna gidilmektedir.”

MİLLETE IBAN NUMARASI VEREN İKTİDAR BİR KİŞİYE 140 BİN LİRA MAAŞ ÖDERKEN VİCDANI SIZLAMAMIŞ”

 

Raporu değerlendiren CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Ekonominin neden bu kadar kötü olduğunu gösteren bir örnek de ne yazık ki Sayıştay Raporunun Ticaret Bakanlığı ile ilgili kısımda ortaya çıkmıştır” dedi.

CHP’li Sümer, “Millete IBAN numarası veren, esnafı, asgari ücretliyi yaşam derdine mahküm eden iktidar bir kişiye 140 bin lira aylık maaş öderken ne yazık ki hiç vicdanı sızlamamış. İşin daha vahim yanı aslında maaş belirlenirken de yasal olarak bir üst sınırın olmaması.” dedi.

“DEVLETİN EKONOMİSİNİN NE DENLİ HOYRATÇA KULLANILDIĞI GÖRÜLMEKTEDİR”

Orhan Sümer, ayrıca şunları kaydetti:

“Sayıştay Raporları her ne kadar bilgileri gizler şekilde hazılansa dahi bir çok konuda devletin ekonomisinin ne denli hoyratça kullanıldığı görülmektedir. Özellikle yurt dışı desteklemeleri adı altında yandaş firmalar on binlerce dolar desteklenmiş, çalışanlar üzerinden fahiş fiyatlı maaşlar belirlenmiş ve bu durum halen devam etmektedir.

Bugün ekonomin bu kadar kötü olmasının, döviz kurunun indirilememesinin, enflasyonun bu denli yüksek olmasının sebebi, liyakatsiz iktidar yönetimi ve yandaşı zengin etme amacıyla yapılan hukuksuz kamu işleridir.”

Odatv.com

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.