Yeni yılda evden e-ticarete vergi muafiyeti geliyor – EKONOMİ

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Gökhan Hiçyılmaz, “Yeni çıkan yasa ile 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren evden yapılan e-ticaret vergiden muaf tutulacak” dedi. Maksimum 220 bin liraya kadar kazanç sağlayan kişi ve kurumlar vergi muafiyeti masada.

Resmi gazetede yayınlanan yasa TBMM genel kurulunda yapılan oturumda yapılan oylamada çoğunluğun oylarıyla kabul edildi. Cumhurbaşkanı tarafından da onaylandıktan sonra resmi gazetede yayınlandıktan sonra yasalaştı. Yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren 220.000 TL limitli bir kazanca kadar vergi muafiyeti uygulanacaktır.

Evlerinde üretim yapanlar da yasa kapsamında olacaklar. 7256 sayılı yasaya göre evlerinde üretim yapıp internet üzerinden satışını gerçekleştirdikleri ürünleri için, gelir vergisinden muaf tutulacaklardır.

İş yeri olmadan seri üretim ve ya sanayi tipi üretim yaparak internet üzerinden satış yapanların yanı sıra alet ve makine kullanmadan el emeği ile yapılan ürünler de vergiden muaf tutulacaktır. Bu bağlamda dijital platformlarda verilen reklamlar da ajanslara oldukça büyük bir gelir kapısı haline gelecektir.

Vergi muafiyeti kapsamına girebilmek için vergiden muaf olduğuna dair vergi dairesinden belge alınması ve bankaya ticari hesap açılması gerekmektedir. Satılan her bir ürüne haiz olan ücretin bu hesaba yatırılması gerekiyor.

Hesapta yıl sonu itibarı ile gerçekleşen ticaret hacmi 220. bin TL den düşükse sadece hesaba geçen miktar üzerinden %4 gelir vergisi uygulanacaktır. Çalışanı olanlara ise %2 gelir vergisi oranı uygulanması kararlaştırılmıştır.

Önemli bir gelir alanı

Bu vergi muafiyeti kanununun yanı sıra evden iş yapanların ve bunu internet üzerinden satanların dijital alandaki pazarlama stratejilerine de çok önem vermesi gerekmektedir. Dijital pazarlama çok önemli bir gelir alanıdır.

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.