PES Yani! “Soruşturma kapatılmayınca Kaymakamlık ve kolluk hedef gösterildi” – SENDİKA

 

aniye Kaymakamlığından yapılan açıklamada, Eğitim Bir-Sen İlçe Temsilcisi Okul Müdürü hakkında yürütülen soruşturmanın kapatılma talebinin yerine getirilmediği için Kaymakamlık makamı ve kolluk kuvvetlerinin hedef haline getirildiği bildirildi

İhsaniye Kaymakamlığından yapılan açıklamada Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şubesince yapılan basın açıklamasında hem Kaymakamlık hem de kolluk kuvvetlerine yönelik iddiaların gerçek dışı ve iftira niteliği taşıdığı belirtildi. Açıklamada, “Haksız ithamlarda bulunarak maksatlı bir şekilde Kaymakamlığımızı ve kolluk kuvvetlerimizi hedef alan yalan ve iftira niteliğindeki iddialarda bulunanlara karşı hukuki yollara başvurma hakkımızı saklı tutuyoruz.” denildi.

“JANDARMA KIYAFET DENETİMİ YAPMADI”

6 Mart 2020 tarihinde Memur-Sen İl Temsilciliği ile Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanlığınca İhsaniye Kaymakamlığına yönelik iddia edilen hususlara ilişkin basın açıklamasına Kaymakamlıktan gönderilen açıklama ile cevap verildi.

Kaymakamların denetim yetki ve görevine sahip olduğu belirtilen açıklamada, “Kaymakam, ilçenin her yönden genel idare ve genel gidişini düzenlemek ve denetlemekten sorumludur. Kaymakam, ilçe memurlarının çalışmalarını ve teşkilatın işlemesini gözetim ve denetimi altında bulundurur. Kaymakamlığımız tarafından jandarma marifetiyle kılık kıyafet denetimi yapıldığı ve buna ilişkin rapor tutturulduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Buna karşın aşağıda belirtilen yasal mevzuat ve talimatlar çerçevesinde okullarımızda ve çevrelerinde yaşanabilecek olumsuz olayların önüne geçilmesi ve uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele kapsamında öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın korunması amacıyla Kaymakamlığımızca diğer Buna göre; kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde bazı iş ve işlemler yürütülmektedir.” denildi.

“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE  DENETİMLERİ YAPILIYOR”

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu oluşturulduğunu genelge kapsamında il ve ilçelerde de Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Kurulları kurulduğu aktarılan açıklamada, “Söz konusu kurullar marifetiyle il ve ilçelerde bulunan okullarda ve çevrelerinde görülebilecek olumsuz olaylara karşı alınacak tedbirler ile öğrencilerin uyuşturucu ve bağımlıktan uzak tutulması amacıyla kararlar alınmaktadır. 2018-2023 yıllarını kapsayan Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planında belirtilen hususlar çerçevesinde Afyonkarahisar Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı hazırlanmıştır. Bu kapsamda ilçe eylem planı hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. Eylem planı çerçevesinde tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliği içerisinde uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele etmeleri sağlanmaktadır. Mevzuat ve talimatlar doğrultusunda ‘Güvenli Okul Güvenli Gelecek Projesi’ kapsamında Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi ilçemizde de, ilçe merkezinde bulunan 8 okulumuzda 8 emniyet irtibat görevlisi belirlenmiştir. Ayrıca ilçemiz jandarma bölgesinde bulunan 39 okulda 10 asil 10 yedek ve 2 genel sorumlu personel olmak üzere toplam 22 sorumlu personel irtibat görevlisi bulunmaktadır. Bunun yanında uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele kapsamında da emniyet ve jandarma personeli görevlendirilmiştir.” denildi.

“AÇIKLAMADA TCK’YA GÖRE HAKARET İFADELERİ VAR”

“Öğrencilerimizi ve vatandaşlarımızı korumak adına yapılan yasal uygulamaların farklı amaçlarla yapılıyor gibi gösterilerek algı oluşturulmaya çalışılmasını anlamak mümkün değildir.” denilen açıklamada, “6 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamada Kaymakamlığımıza yöneltilen mesnetsiz ve dayanaksız, etik değerlerle bağdaşmayan iddialar içerisinde şahsımıza ve kurumumuza yönelik TCK’ya göre hakaret ihtiva eden ifadeler yer almaktadır. Bu konuyla alakalı olarak ilgili sivil toplum kuruluşu il temsilciliğince yapılan basın açıklamasının başlığında ve sosyal medya paylaşımlarında kullanılan ‘28 Şubat hortlatılmaya mı çalışılıyor’ şeklinde beyanlarla, yine şahsımıza ve kurumlarımıza yönelik kamuoyu nezdinde kasıtlı olarak itibar suikastı yaratılmaya çalışılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

SORUŞTURMA KAPATILMAYINCA BİLİNÇLİ HEDEF OLUŞTURULDU İDDİASI

Kurumlarda itibar kaybı oluşturmasını amaçlayan iddiaların arka planın çok iyi bilindiği belirtilen açıklamada, “Eğitim Bir-Sen İlçe temsilcisi olan Okul Müdürü hakkında çeşitli iddialar neticesinde açılmış bulunan soruşturma dosyasının kapatılarak işlemden kaldırılması, bakanlık müfettişlerince incelenmemesi gibi sendikanın il temsilciliğinden gelen talepler vardır. Kaymakamlığımızca bu taleplerin reddedilmesi sonucu bilinçli bir şekilde hedef haline getirilmekte olduğumuza tanıklık ediyoruz. Bu doğrultuda adı geçen sendikanın il temsilciliğince ortaya atılan iddialar tamamen kendi üyelerini korumaya kollamaya yönelik bir çabanın ürünüdür. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı davranan öğretmenlerin tespit edilmesine ilişkin olarak Kaymakamlığımız tarafından hiçbir kurum ve kuruluşa yazılı ya da sözlü herhangi bir talimat verilmemiştir. Diğer yandan şimdiye kadar Kaymakamlık makamınca bahse konu yönetmelik hükümlerine aykırılıktan hiçbir öğretmene karşı idari işlem uygulanmamış olmasına rağmen kılık kıyafetle uğraşıyor tarzındaki iddialarından dolayı sendikanın bu tavrını da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Dolayısıyla Kaymakamlığımız ve kolluk kuvvetlerimize yönelik yapılan mesnetsiz iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamakta, tamamen iftira niteliği taşımaktadır. Söz konusu iddialarda bulunanlara karşı hukuki yollara başvurma hakkımızı saklı tutuyoruz.” denildi.

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.