Olanlar Sadece ABD İle Olanlar Mı ? – SİYASET

 

(“YURTTA KAVGA CİHANDA KAVGA” SİYASETİ YOK MU OLAYLARDA ? )

Recep Bey ile Trump hıyarı, göstermelik “İlişkilerin hiç olmadığı kadar iyi olduğunu” ilân edeli 3 hafta bile olmadı; ne bu şiddet bu celâl? İki ülke karşılıklı olarak vize başvurularını askıya aldı. Biriken sebep dım adım, sayın bakanlarımızın önüne yatmaya hazır olduklarını ilân ettikleri iş adamı (?) Rıza Zarrab ile Haşhaşî reisi FETOŞ itinin iadesiyle başladı; ABD’nin YPG dediği PKK’ya aşkı, Barzani’nin bağımsız Kürdistan Cumhuriyeti için teşvikçiliği, İstanbul Başkonsolosluğunda çalışan bir Türk yetkilinin FETÖ’yle ilişkide olduğu belirtilerek ‘casusluk’ iddiasıyla tutuklanması ardından durum bu !

Yaklaşık 20 gün önce New York’ta Trump, “Erdoğan … ABD ile birlikte çalışıyor. Ülkelerimiz arasında harika bir dostluk var. Bence biz, şu anda hiç olmadığımız kadar yakınız. Bunun büyük bir bölümü kişisel ilişkilerle alakalı” derken, Erdoğan da ABD’li mevkidaşına “değerli dostum” diye hitap etmişti.

17-25 Aralık soruşturmalarında adı geçen, dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İran’a uygulanan yaptırımları yasa dışı yollarla delmek suçlamasıyla ABD’de tutuklu yargılanan iş adamı Reza Zarrab davasına sanık olarak eklendi. Eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da tutuklu olarak yargılandığı davanın iddianamesine Çağlayan’ın da dahil edilmesine Türkiye’den sert tepki gelmiş, donu yırtık Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “İddialar ispatlanmalı” derken; Recep Bey de “Bizim eski ekonomi bakanımıza yönelik atılan bu adımı, ben Türkiye’ye yönelik atılan bir adım olarak değerlendiriyorum. Atılan bu adımlar tamamen siyasîdir. Bu işlerin arkasından çok pis kokular geliyor. Reza Zarrab olayı da öyledir. Halk Bankası yardımcısı Hakan Bey’in olayı da öyledir” diye konuşmuştu. Geçenlerde Polis Akademisi Mezuniyet Töreninde konuşan Erdoğan, “Papazı verin’ diyorlar. Bir papaz da sizde var, bize verin, biz de onu size verelim. ‘Onu karıştırma.’ Ne demek? Adam ilkokul mezunu, her hangi bir şeyi yok, takılmışlar peşine gidiyorlar. Şu anda da birçoğu kaçmış, Pensilvanya’da onun kâşanesinde, onunla beraber yaşıyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

“Misyonerlik” faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle eşi ile birlikte gözaltına alınan ve sınır dışı edilmek istenen Türkiye Protestan Cemiyeti üyesi Papaz Andrew Brunson, 9 Aralık 2016’da FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı. Soruşturma “güvenlik gerekçesiyle” gizli tutulurken, başta Trump olmak üzere birçok ABD’li yetkili ve siyasetçi Brunson’ın iade edilmesini istemişti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert ise Recep Bey’in “takas teklifinin” ardından, “Böyle bir yola girebileceğimizi hayal bile edemiyorum” yorumunda bulundu.

Bütün bu birike birike gelen germe – gerilmeler, Suriye Idlip’deki son günlerin gelişmeleri, İran ve Rusya ile yaklaşmalar, hafta sonunun ABD Başkonsolosluğundaki tutuklama olayı ardından, Trump’ın Başkanlık Kararnamesiyle vize krizine dönüverdi. 17-25 Aralık öncesi, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan firarî alçak adam, AKP’li milletvekillerinin heykelinin dikilmesini istedikleri Zekeriya Öz ve operasyonu düzenleyen emniyet müdürleri ile düzenli olarak telefonla görüştüğü iddia edilen ABD Başkonsolosluğunda görevli irtibat görevlisi Metin Topuz, 4 gün gözaltında tutulduktan sonra, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Topuz, “Siyasî ve askeri casusluk, Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarıyla karşı karşıya bulunuyor. Soruşturma savcısının tutuklama talebinde Topuz’un 17-25 Aralık operasyonunu düzenleyen FETÖ’cü polisler dışında , 15 Temmuz darbe girişiminde aktif olarak rol oynayan askerlerle de ilişkisinin tespit edildiği belirtiliyor. Tutuklama gerekçesinde yer alan iddialara göre, Topuz’un irtibatta olduğu askerler İstanbul eski İl Jandarma Komutan yardımcısı Yarbay Oktay Akkaya, Jandarma Subay Yüksel Asan ile Batman’da darbeye karşı direnen polisleri sindirmeye çalışan Emniyet Amiri Ali Şerbetçi ve Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapılan saldırıda etkin rol oynadığı iddia edilen Emiyet Müdürü Zeki Taşkın ile irtibatlı olduğu değerlendirmelerine yer verildi.

Savcılık suçlamalarını reddeden Topuz, görüştüğü emniyetçi ve askerlerle sadece görevi nedeniyle görüştüğünü, bunun dışında 17-25 Aralıkta da 15 Temmuz darbe girişiminde de kendisinin bir rolü bulunmadığını söyleyerek suçlamaları reddetti. Topuz, savcılık sorgusunda dönemin özel yetkili savcısı Zekeriya Öz ile 2 kere görüştüğünü bunların da tamamen ABD ve Türk polisinin ortak çalıştığı, Recep Bey’in “Ben bu davanın savcısıyım” dediği Ergenekon davası alçaklığıyla ilgili olduğunu söyledi.

Dün sabah, günlerdir başkonsolosluktan çıkmayan bir başka ABD başkonsolosluk çalışanı hakkında daha gözaltı kararı çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “her hangi bir diplomatik bağışıklığı bulunmayan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Türk vatandaşı N. M. C’nin ifadesi için savcılığa davet edildiğini, bu kişinin eşi ve çocuğunun ise Amasya’da gözaltına alındığını” bildirdi.

Mehmet YAZAR

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.