Koronavirüs aşısında kafaları karıştıran tartışma: Etkisi 90 gün sürüyor – DÜNYA

 

Koronavirüsü salgınına karşı BioNTech ile Pfizer’ın geliştirdiği Kovid-19 aşısı ile ilgili kritik dönemece giriliyor… Koronavirüs aşısına onay veren ve salı günü bu aşıyı ilk kez kullanma hazırlığı içerisinde bulunan İngiltere’de aşının sağladığı bağışıklık süresi tartışılıyor.

Koronavirüs aşısına onay çıkmasına rağmen İngiliz basınında yer alan haberlere göre ülke içerisindeki bazı sağlık kuruluşları aşının koruyuculuğunun tam anlaşılmadığı yönünde açıklamalarda bulundu. Yeni ve Yeni Keşfedilen Solunum Yolu Virüs Tehditleri Danışma Grubu (NERVTAG), yayınladıkları makalede Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısının sağladığı bağışıklığın tam olarak anlaşılmadığını duyurdu.

İngiliz Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısının saklanacağı dolapların fotoğrafını paylaştı.

‘BAĞIŞIKLIK 90 GÜN SÜRECEK’

İngiliz basını bu kuruluşun hazırladığı makaleyi İngiliz hükümetine danışmanlık yapan yetkililerin de okuduğu belirtilirken Mirror makalede yazanları okurlarına aktardı. Makalede bilim insanları, “Verilerdeki değişkenlik ve tepki süresindeki farklar dolayısıyla aşının SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı sağlayacağı bağışıklığın 90 gün sürmesini bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Bilim insanları mevsimsel gribin de 12 ayda bir yenilendiğini ve hatta 6 ayda bir dönüşerek yine insanların karşısına çıktığını hatırlatırken, “Doğal enfeksiyondan bir ay sonra birçok insan bağışıklık sağlayacak fakat bu bağışıklık en az 3 ay sonra etkisini yitirecek ve hastalık tekrar karşımıza çıkacak” yorumunu yaptı.

İngiliz basınında yer alan haberlerde ise NERVTAG’ın yayınladığı bu araştırmayı İngiliz hükümetine bağlı çalışan SAGE isimli danışma kurulunun dikkate aldığı da belirtildi.

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.