İmam mı? Temizlikçi mi? – MEMURLAR

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 12 Mayıs 2017 tarihinde ‘geçici cami görevlisi’ adı altında il müftülüklerine bağlı boş imam kadroları için sınav gerçekleştirilmişti. Bu sınava halihazırda kurulmuş işi ve hayat düzeni olan imam hatip lisesi mezunları kadro ümidi ile başvurmuştu. 2017 yılının Ramazan ayında ilk teravih namazı ile göreve başlayan yaklaşık 5 bin geçici imam, 10 gün sonra telefonlarına gelen mesaj ile habersizce İşkur’un ‘Toplum Yararı Programı (TYP)’na dahil edildiklerini öğrendi.

MEHMET GÖRMEZ, ‘BEN İMAM OLARAK GÖREV YAPMANIZ İÇİN İMZA ATTIM’ DEDİ

Millî Gazete’nin daha önce de gündeme getirdiği ‘Temizlikçi imam’ başlığı ile yayımlanan haberin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hükümet tarafından mağduriyetin giderilmesi için halen bir adım atılmadı. Olayın mağdurlarından A.O., gazetemize ulaşarak hakkını aramak için verdiği mücadeleyi anlattı. Aynı durumdan muzdarip binlerce arkadaşına ulaştığını söyleyen A.O., aynı zamanda Ankara’da çeşitli makam ve mevkide olan kişilerle görüşmelerini de anlattı. A.O., “O zamanki Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile bizzat yüz yüze görüştüm. Bana ‘Ben imam olarak görev yapmanız için imza attım’ dedi” ifadelerini kullandı.

KURULU DÜZENİMİZDEN VAZGEÇTİK

Geçici imamlık için kurulu düzenlerinden vazgeçtiklerini ifade eden A.O., “Geçen Ramazan’da ilk teravih namazı ile imam olarak göreve başladık. Ancak 10 gün sonra İşkur’a bağlı habersizce temizlik işçisi yapıldık. Ben daha önce muhasebeci olarak, halihazırda iyi bir işi ve maaşı, aynı zamanda kurulu hayat düzeni olan bir insandım. Geçici imam olarak göreve başlayan diğer arkadaşlar da benim gibi… Biz bu görev için işimizden vazgeçtik. Yaşadığımız yerden görev yapacağımız yere ikamet ettik. Ancak daha sonra haberimiz olmadan temizlik işçisi yapıldık” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI SÖZ VERMESİNE RAĞMEN MAĞDURİYET GİDERİLMEDİ

Türkiye genelinde bireysel olarak ‘Temizlikçi imam’ mağduru olan binlerce kişiye ulaştıklarını anlatan A.O., “Bize yapılan bu haksızlığın önüne geçmek için bir arkadaşım ile birlikte bu olaydan mağdur olanlara ulaşarak, bir birliktelik sağladık. Neredeyse her hafta Ankara’ya giderek salı günleri partilerin grup toplantılarına katılmaya çalıştık. Milletvekillerine ulaşarak derdimizi anlatmaya çalıştık” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da ulaştığını dile getiren A.O., “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Giresun’da yapılan bir etkinlikte ulaştık. Bize, durumdan haberdar olduğunu ve mağduriyetlerin giderileceğini söyledi. Ama yine de bir çözüm üretilemedi” ifadelerini kullandı.

9 AY SONRA İŞTEN ÇIKARTILDIK

İşkur’dan otomatik olarak çıkartıldıklarını ifade eden A.O., “İşkur, biliyorsunuz 9 aydan fazla çalıştırmıyor. 2 Mart 2018’de bize verdikleri temizlik işçiliği görevinden de çıkarıldık. İşkur’a tekrar da başvuramıyoruz. 3 ay daha işsiz kalmak zorundayız. Bizim tek amacımız Diyanet bünyesinde işe girmekti. KPSS ve imam olmak için yapılan ‘Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı’ndan da gerekli puanları da aldık. Sözlü mülakatlardan da geçtik. Biz sözleşme imzalamayı beklerken bizi TYP’ye haksız bir şekilde aktardılar. Temizlik işçisi olarak gösterip imam olarak çalıştırdılar. Bu işi mecbur olarak kabul etmek zorunda kaldık. En baştan bilseydim kesinlikle başvurmazdım. Boşu boşuna düzenimi bozmazdım” diye konuştu.

Kaynak: Millî Gazete

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.