Hükükmetin Ekim Ayında Reddettiği 3600 Ek Göstergesini Vermeyi Taahhüt Etti – MEMURLAR

 

16 yıldır ülkeyi yöneten partisinin, yeniden seçilmesi halinde yapacaklarını sıralayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Ankara’da açıkladığı seçim beyannemesinde “Polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerimizin emeklilik ek göstergelerini  3 bin 600  güne çıkaracağız” açıklaması şaşırttı.

Hükümete yakın medyanın ‘kamu görevlilerine müjde’ diye duyurduğu vaadi 5 ay önce CHP grubunun önerdiği ve AKP’liler tarafından önergenin reddedildiği ortaya çıktı.

Erdoğan’ın beyannamesine İnce’den tepki

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, dün akşam CNN Türk’te katıldığı programda ‘Erdoğan ancak özür dileyebilir’ diyerek ‘iflas belgesini açıklayabilir. Ben ekonomiyi düzelteceğim demesi ayıp. CHP milletvekillerinin verdiği önergeler AKP’liler tarafından reddedilmiş. Polise öğretmene hemşireye  3 bin 600  günü vermemişsin. Şimdi bir ‘İnce’ korkudan bunları vereceğim diyorsun. Bunlar komik. Ben 16 yıllık vaadine bakarım. Her tarafı ranta boğdular” cümleleriyle AKP’li cumhurbaşkanına tepki gösterdi.

Bu ilk değil

CHP 7 Haziran seçimlerinde taşeron işçilerin kadroya alınması ve asgari ücretin bin 500 TL yapılması vaadine seçim beyannamesinde yer vermiş, ancak bunun mümkün olmadığını söyleyen AKP, 1 Kasım seçimlerinde aynı vaatleri seçim beyannamesine almıştı.

Ek gösterge nedir, ne işe yarar?

15 yıl sigortalılık süresi,  3 bin 600  prim günü olanlar emekli olabiliyor.  Ek gösterge  devlet memurlarının en çok önem verdiği konuların başında geliyor. Aylık brüt ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan biri.  Ek gösterge  rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek göstergesi   3 bin 600  olan bir memur ile, 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacak.

Ek göstergelerin özellikle emeklilik hakları üzerinde etkili olması nedeniyle, memurlar bulundukları ünvanların 1 inci derece kadroları için belirlenen  Ek gösterge  rakamlarının yüksek olmasını ve bu dereceden emekli olduklarında daha yüksek miktarda emekli aylık ve ikramiyesi almayı istiyor. Ek göstergelerinin yükseltilmesini isteyen Devlet memurları arasında öğretmen ve hemşireler de bulunuyor.

 

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.