Çengelköy PTTŞubesinde neler oluyor? – KAMU

09 Ocak 2021 – 21:16 – Güncelleme: 09 Ocak 2021 – 21:23

Üsküdar Çengelköy PTT Şubesiyle ilgili ciddi iddialar sitemize iletilmiştir.

İddialara göre:

Üsküdar -Çengelköy PTT Şubesinde Kasım ayından beri hem devlet kurumunda olmaması gereken ve davranışlar sergileniyor. İlgili şubeye işlem yapmak için gidenlerin çoğu  Kasım ayında ilgili şubede göreve başlayan bir memure hanımın hışmına uğramaktadır

En son bize ulaşan duyumlara göre pandemi sürecince devlet tarafından ödenen işsizlik ödeneğini almaya giden bir vatandaşa olmadık eziyetler yapılmış.

Gereksiz zorluk çıkartarak eziyet ve mağdur edilen kişi daha önce her ay problemsiz olarak aldığı Devlet tarafından ödenen işsizlik ödeneğininin E -Devlet hesabında yatırıldığını görünce ihtiyacına binaen 3 Kasımda sıraya giriyor ve sıra gelince göreve yeni başlayan vezne memuru hanıma kimliğini vererek müracaat etmiş.  O da adına yatırılan parayı ancak 5 Kasımda alabileceğini söyleyerek onu geri göndermiş.  Üzerinde fazla durmamış ve  5 Kasımda tekrar gitmiş  hiç bir evrak istemeden sadece kimlik kartıyla ödemeyi yapmış memur hanım. Yani hakkı olan ödemeyi zamanında değil de geç almak zorunda bırakılmış.

Kasımda mağdur edilen vatandaş  10 Aralıkta Çengelköy PTT Şubesine yine işsizlik ödemesi olan maaşını almak için gitmiş.  Aynı vezne memuru  bir ay önce yine kendisi tarafından aynı kimlikle ödediği işsizlik maaşını bu sefer “Soyadınız  iki tane görünüyor”  diyerek  bu kimlikle işlem yapmayacağını bu sebeple boşanma kararını  talep etti. Mağdur ise “Boşanma kararının sizinle ne ilgisi var? İŞKUR tarafından benim tc kimlik numarama yatan para neyse onu talep ediyorum. Ve zaten mahkeme boşanma kararını Nüfus Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bildirdi. Yıllardan beri bütün işlemlerimi size ibraz ettiğim bu kimlik kartındaki bilgilerle yapıyorum ve hiç bir problem yaşamıyorum” demesine rağmen “Soyadınızı belgeleyen bir belge getirmezseniz size ödeme yapmam” demiş. Mağdur, memur hanıma “Daha önce aylarca yine bu şubeden bu kimlikle aynı şekilde İŞKUR tarafından yatan maaşımı problemsiz aldım. Şimdi neden alamıyorum” deyince “ Belge getirmezseniz sana işlem yapmam” diye cevap vermişi. Bunun  üzerine mağdur  E-devlet hesabından soyadını belgeleyen nüfus kayıt örneği çıkartarak ilgili memura  getirmesine rağmen mağdura  bağırıp hakaret etmeye başlamışı. İbraz ettiği belgeye rağmen işsizlik maaşı ödenmeyince araya başka kişi koyarak  maddi sıkıntı çektiği bu zamanda işsizlik ödeneğini binbir zorlukla alabilmiş.

Mağdur, Ocak ayı işsizlik ödeneğini almak için 06.01 2012 11.00 sularında tarihinde yine işsizlik ödeneğini  olan  1.280,09Tl almak için ilgili şubeye gitmiş.  Fakat veznedeki aynı memur bu ay da  ibraz ettiği kimlikle işlem yapamayacağını söyledi. Ve bu sefer de boşanma kararını isteyince  mağdur ise   yine “Sizinle ne ilgisi var? İŞKUR tarafından benim tc kimlik numarama yatan para neyse onu talep ediyorum” demesine rağmen “Soyadınızı belgeleyen bir belge getirmezseniz size ödeme yapmam” demiş. Mağdur bu sefer de   E- Devlet hesabından Nüfus Kayıt Örneği belgesini çıkarıp getirip ilgili memura gösteriyor. İlgili memur geçen ay olduğu gibi “Ben size bu belge ile işlem yapmayacağım hangi şubeden alırsanız alın” diyerek bağırıp çağırmaya başlamışı.  Mağdur oaln kişi ilgili memurun yaşadığı geçici bir sıkıntıdan kaynaklandığını düşüncesiyle yine işlem yapanların sırasına girmiş. Sıranın ona gelmesini beklerken vezne memuru bağırıp çağırmaya devam etmiş. Ve “İşlem yapmıyorum ve nereye gidersen git ve kime şikayet edersen et benim arkamda çok kuvvetli adam var” diye bağırarak söylemiş. Mağdurun ” İşlem yapmıyor musunuz” sorusuna üzerine “Beni tehdit ediyorsun. Şimdi tutanak tutuyorum. İki tane de şahit buldum. Git arkamdaki adamı bul şikayet et. Ben sizi şikayet ediyorum sizde edin” diyerek mağduru göndermek istemiş. Adı üzerinde işsizlik ödeneğinden de anlaşılacağı üzere çok ihtiyacacı olduğu için sıraya geçerek  ısrarla beklemiş. Tekrar sıra ona gelince işlem yapmayacağını söylemesiyle yaptığı bu bu kabalığı, hukuksuzluğu kaydetmek için telefonunun kamerasını açtığını görünce bağırmanın şiddetini artırmış ve işsizlik ödeneğini ödemek zorunda kalmış. 

Mağdurun vezne memuru hanımla yaşadığı duruma şahit olan bir çok kişi memur hanımın hemen hemen her gün çok sıkıntı bir şekilde görev yaptığını ifade etmişler. Sebepsiz yere kendisinin dışında da çevre halkı ve esanafına da aynı şekilde davrandığını beyanlarını kendisine ifade edilmiş. Haksız yere kaba davrandığı  kişilerin tepki vermesi üzerine muhataplarına hitaben “Hiç kimse bana birşey yapamaz arkamda adamlarım var”  demesi çevre halkı tarafından tepkiyle karşılanmış.Çengelköy  mahalle muhtarı, Çengelköy Emniyet Amirliği mensuplarının da rahatsız olduğu bir çok vukuatı olduğu duyumlarını aldık.  Ayrıca 15 Temmuz Postanesi Müdiresi adı geçen memur bu şubede daha yeni göreve başlamasına rağmen onunla ilgili bir çok sıkıntı yaşandığını muhatapların bir çok şikayetleri üzerine daha düzgün çalışması hususunda bir çok yazılı uyarılara rağmen bir sonuç alamadığını  ifade ettiği duyumları alınmış.

Devlet kapısı olarak görülen  PTT kurumunun Çengelköy Şubesindeki bu vezne mumuruna ne hakaret ne  küfür  ne de de fiili mukabelede bulunulmamasına rağmen görevini yapmadan hakaretler etmesi iş akışını da bozması muhakkaktır. Mağdur bütün hakaret bağırmalara karşı ısrar ve kararlı tutumu vesilesiyle  üzerine işini görmek zorunda kalmış; diğer kişileri, kurumu gereksiz yere yormuş ve iş akışını sekteye uğratmış.

Kamudannethaber.com olarak soruyoruz:

Mağdur her üç sefer de de işsizlik ödeneğini kararlı ve ısrarlı tutumum karşısında alabilmiş. Bu ödeme yapılabiliyorsa durumlara neden ihtiyaç vardır?

Bu sebeple mağdur, başlangıcından bu yana aynı şubeden aldığı işsizlik ödeneğini Kasım,Aralık ve bu ayda neden kendisine ödenmesinde zorluk çıkartılmıştır?

Ödeme yapılabiliyorsa mağdura ve hizmet talep eden diğer vatandaşlara neden hakaret, eziyet ediliyor ve ödemesi geciktiriliyor?

Devlet kurumlarında “Arkamda adam var” sözünü söyleyen bu kişi görevinin gereğini yerine getirmemeye hakkı var mı?

Vatantaşın işini görmek için istihdam edilen  bu vezne memuru ve görevleri olan işlerin talep edilmesini tehdit olarak anlayan bu memur hanımefendinin görevlerini yerine getirmesini kim sağlayacak?

Devletin memuru devletin vatandaşına hizmet etmekten kaçınmaya ve ya hakaret etmeye hakkı var mıdır?

İlgili iddiaların araştırılarak Üsküdar-Çengelköy PTT Şubesindeki olumsuzluklar varsa giderilmesi yetkillerin görevidir.

Kamudannethaber.com

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.