Adalet Bakanı Gül’den ihraç edilen memurlarla ilgili flaş açıklama – MEMURLAR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ ile mücadele kapsamında memuriyetten ihraç edilenlerle ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Gül, “Son bir ayda 500 kişi, OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete döndü.” diye konuştu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, son bir ayda 500 kişinin, OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete döndüğünü bildirdi. Gül, Gaziantep’te CNN Türk’ün canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

“Terör örgütü FETÖ’nün iade süreciyle ilgili yeterli delil olmadığı” yönündeki iddiaları değerlendiren Gül, Türkiye’deki darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığının aşikar olduğunu kaydetti.

Gül, “Mahkeme delilleri mevcut. Burada daha somut ne olsun? Kesin mahkeme dosyaları, delilleri var. Bunların hepsi Amerika’ya iletilmiştir ama Amerika ve Yunanistan gibi belli ülkeler, bu konuda farklı yönlerde siyasi davranıyorlar. Hukuki irade için oluşturulan her türlü deliller, dosyada her şey mevcut ama hukuki bakılmadığı için siyasi bir mesele gibi davranılıyor. Ben bu konuda Amerika’nın da olumlu bir adım atması gerektiğini bekliyorum.” diye konuştu.

 

FETÖ İLE MÜCADELE

Gül, FETÖ ile mücadelede gelinen aşama ve Lekelenmeme Hakkı’yla ilgili sürece de dikkati çekti.

Lekelenmeme Hakkı’nı çok önemsediklerini ve bu konunun geçen eylül ayında hükümetin gündeme getirdiği bir düzenleme olduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:

“Buradaki temel yaklaşımımız, Adalet Bakanlığı olarak yapmış olduğumuz değerlendirmelerde FETÖ ile mücadele ederken, belki de FETÖ’cülerin kullandığı bir üslup ve yöntem olarak herkesi FETÖ’cü yaparsanız, FETÖ’cüler aradan sıvışır. Böyle bir taktikle ya da kişisel husumeti nedeniyle FETÖ ile mücadeleyi sulandıran bazı kötü niyetlilerin olduğu görüldü. Burada çok kabaca bakıldığında FETÖ’cü olmadığı anlaşılacak kişiler, evine veya işlerine savcı, polis girerek o kişiyi lekeliyor mahallesinde. Sonrasında takipsizlik kararı alıyor ama o kişi lekelenmiş oluyor. Bu getirilen düzenlemeyle, kişi lekelenmesin diye düzenleme yaptık. Eylül ayından itibaren 15 bin kişi bu takip yapılmadı. Soruşturma dahi açılmadı. Çünkü belliydi ki o kişiye iftira atılmış.”

FETÖ ile mücadele ederken farklı kişilerin de çuvalın içine girmesi halinde, mücadelenin yanlışlara yöneleceğine işaret eden Gül, etkin mücadelede kuruyla yaşın da iyi ayırt edebilmesi gerektiğini vurguladı.SON 1 AYDA 500 KİŞİ DÖNDÜ

Gül, OHAL Komisyonunun kurulduğunu da hatırlatarak, “Amacımız 1 kişi bile olsa haksızlık ya da gözden kaçarak mağdur olduysa buna son verelim. Bu kapsamda OHAL Komisyonu önemliydi.” dedi.

Artık komisyonun yargı ve diğer komisyonlarla entegre olduğuna dikkati çeken Gül, “Son bir ayda 500 kişi, OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete döndü. Bu önemli bir rakam. Burada bizim temel beklenti ve arzumuz, kim neyi hak ediyorsa onu alsın. Cezayı hak ediyorsa cezasını alsın ama suçsuzsa da haklarını geri alsın.” diye konuştu.

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.