22 milyonun buhar olduğu PTT’de neler oluyor? – KAMU

 

2 yıl önceki sayıştay raporunda 1.2 milyar zarar ettiği anlaşılan PTT’de başka usulsüzlüklerin de yapıldığı aynı raporda ortaya çıktı. Sayıştay raporları incelenerek, PTT’nin kayıp paralarını da araştırımasıytla, kredi kartı hizmetlerinde dolandırıcılık yapıldığı ortaya çıkarıldı.

Bu rapora göre, 2017 yılında uygulamaya konulan karttan karta para transferi işlemlerinde sistemsel yanlışlık yapıldı. Bu yanlışlık bir yıl sonra anlaşıldı. Bu süre zarfı içerisinde 64 kişinin 3 milyon 600 bin lira tutarında haksız kazanç elde ettiği ve paraları kuruma geri vermedikleri su yüzünde çıktı. Müfettişler olayı “dolandırıcılık” olarak kabul etti.

PTT’DEKİ 22 MİLYON LİRA NEREDE?

 PTT’nin muhasebe kayıtlarının güvenli olmadığını da altı çizilirken söz  konusu İncelemelerde, muhasebe kayıtlarında 22 milyon liranın mahiyetinin belli olmadığına Sayıştay raporunda dikkat çekildi.

TBMM’DE “PTT ARAŞTIRILSIN” ÖNERGESİ

PTT’deki usulsüzlüklerin ortaya çıkmasında büyük bir paya sahip olan TBMM KİT Komisyonu üyesi  Atila Sertel yıllardır kâr eden  PTT’nin son senelerde bu  denli zarar etmesinin sebeplerinin araştırılması ve sorumlularının hesap vermesi için TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Atila Sertel PTT’nin 2019 yılı Sayıştay raporuna yansıyan dolandırıcılık olayının detayları hakkında şunları söyledi:

3 MİLYON 600 BİN  TL DOLANDIRDI

“PTT kredi kartları hizmetleri bağlamında, 31 Ocak 2017 tarihinde hizmete sunulan Kart’tan Karta Para Transferi (KKPT) uygulamasında işlemler online (otomatik) olarak yapılmasına ve transfer edilen paralar ilgili hesaplara KKPT yatırma açıklaması ile intikal etmesine karşın, PTT otomasyon sisteminde oluşan bir yazılım hatası sonucu daha önce hesaplara yatan KKPT bedellerinin, bu defa PTT sistemi tarafında KKPT yatırma yapılan posta çeki hesabına tekrar yatırıldığı yazılıyor.Ancak bunu kimse fark etmiyor. Uzun bir uygulama döneminden sonra olay yaklaşık bir yıl sonra fark ediliyor. Bu süre zarfında da 234 müşterinin 471 adet kart ve buna bağlı 467 hesaba mükerrer para transferi yapılmış olmasından dolayı 1 milyon 975 bin TL’nin muhtelif müşterilerin kullanımında kalmış olduğu anlaşılıyor.

KKPT uygulamasında oluşan aksaklıktan dolayı haksız kazanç sağlayanlardan ancak 115 bin 546 TL tahsilat yapılabiliyor. Daha sonra müfettişler devreye giriyor ve müfettişin hazırladığı soruşturma raporunda, bu işlemlerden dolayı 21 kişinin bilinçli, 43 kişinin örgütlü olarak suistimal yaparak idare parasının mal edinip haksız kazanç sağladıkları, toplam 64 kişi tarafından gerçekleştirilen bu tutarın 3,6 milyon TL olduğu belirtiliyor.

Sayıştay, şirketin çok uzun yıllardan beri posta çeki hesabında oluşan mutabakatsızlığı, bu tutarların döviz tutarı olduğu ve yılsonu için son gün rakamları ile yeniden değerleme yapılması ve karşılığının ilgili hesapta yer alması gerektiği halde farklı şekilde kapatma yoluna gittiğini vurguluyor. Ve raporu yazan Sayıştay müfettişleri ‘bu da muhasebe kayıtlarının güvenli olmadığı gerçeğini ortaya çıkarmıştır’ şeklinde bir cümle kullanıyor.

Bahse konu bilinçli veya bilinçsiz yapılan bu muhasebe hatasından dolayı 22 milyon TL’nin mahiyetinin belirlenemediğini, yani paranın ortada olmadığını vurguluyor. Nereden bakarsanız bakın tutarsızlıklar, usulsüzlükler dolu. Bu milletin parasını iç edenlere ve onlara göz yumanlara elbet hesap soracağız.

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.