Merkez Bankası’nın 159, 2 ton altını da mu kayıp! – EKONOMİ

 

Türk ekonomisi, korona virüs salgınının da etkisiyle ciddi bir ekonomik krizin içine girerken, son dönemde Türkiye’nin kaynaklarının nerelerde kullanıldığı en çok sorulan sorular arasında yer aldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidara yönelttiği, 128 milyar sorusunun ardından dikkat çeken bir soru da Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal’dan geldi. 

Prof. Dr. Doğan Aydal, Dünya Altın Konseyi verileri ile Türkiye Merkez Bankası başkanının belirttiği Türkiye Altın Rezerv verilerinin neden farklı olduğunu sordu.
Aydal, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, Kamuoyunu aydınlatmak için bu birbirini tutmayan rakamlara göre ortaya çıkan 159,2 ton altın farkının akibetini açıklamak zorunda olduğunu belirtti. 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamaların tamamı ise şu şekilde:

“Dünya Altın Konseyi’nin (World Gold Council) Nisan 2021 raporunda Türkiye Merkez Bankasındaki altın rezervi 515,2 ton olarak gözükmektedir. Ayrıca Dünya Altın Konseyinin belirttiği bir başka husus, Mayıs 2017’den itibaren Türkiye’deki ticari bankaların elindeki altın rezervlerini daima Merkez Bankası rezervleri dışında göstermiş olmalarıdır.  Ancak bu altınlarda Ticari bankalar hesabına Türkiye Merkez Bankasında durmaktadır. Bu altınların miktarı, Dünya Altın Konseyi tarafından, Nisan 2021 tarihinde açıklanan resmi raporda 364 ton olarak belirtilmiştir. Yukarıdaki iki rakamın toplamı 879,2 tondur.”

“159, 2 TON ALTININ AKIBETİNİ AÇIKLAMASI GEREKİYOR” 

 “Röportaj sırasında bu rezervin tamamının Merkez Bankasına ait olduğu imajı verilmiştir. Ticari bankaların 364 ton altınının 720 tondan ayrı hesaplanması gerekeceğinden Türkiye Merkez Bankasında kalan altın miktarı sadece 356 ton olmalıdır. Ülkemiz tarafından Dünya Altın konseyine resmi beyan edilen miktar 515,2 ton olduğundan ve elde sadece 356 ton altın varsa, 159,2 ton altın Merkez Bankasında yok demektir. Merkez bankası Başkanı Sayın Şahap Kavcıoğlu Kamuoyunu aydınlatmak için bu birbirini tutmayan rakamları ve 159,2 ton altının akıbetini açıklamak mecburiyetindedir.” 

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/128-milyar-dolardan-sonra-yeni-bomba-merkez-bankasinin-159-2-ton-altini-da-mu-kayip–448876h.htm

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.