Hazine’nin toplam borcu yeni rekora ulaştı. Borç sarmalı büyüyor – EKONOMİ

 

CHP Meclis Grubu ekonomi raporu hazırladı. Rapora göre, AKP döneminde borç stokunda 1 trilyon 707 milyar liralık (8 katlık) artış yaşandı ortaya çıktı. Hazine’nin dış ve iç borçlarının toplam tutarı, Merkez Bankası Başkanının görevden alınması ile martta 90.2 milyar lira artarak 1 trilyon 950 milyar liraya yükseldi. Hazine’nin borç stokunun 1 trilyon 111 milyar liralık kısmı iç borçlardan 838 milyar liralık (100.6 milyar dolar) kısmı da dış borçlardan kaynaklanıyor.

Hazine’nin ödeme projeksiyonlarına göre mart sonu itibarıyla iç borç stoku için gelecekte ödenmesi gereken toplam faiz 635.2 milyar lirayı, dış borç için ödenmesi gereken faiz yükü de 45.4 milyar doları buluyor.

Türkiye’nin döviz ve altın rezervleri de dahil toplam yabancı para cinsinden dış varlıkları ise 91 milyon dolar azalarak 248.9 milyar dolar oldu.

19 Mart – 9 Nisan arasında Türkiye’den yaklaşık 10 milyar dolarlık sıcak para çıkaran yabancıların Türkiye’deki sıcak para stoku 9-16 Nisan haftasında 1 milyar dolara yakın artarak 79.3 milyar dolara yükseldi.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’deki portföylerinin 23.2 milyar dolarlık kısmı hisse senedi, 8.1 milyar dolarlık kısmı kamu ve özel sektör iç borçlanma kağıdı, 31.6 milyar dolarlık kısmı döviz ve TL mevduatlarından, 16.5 milyar doları da swap alacaklarından oluşuyor.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/hazinenin-toplam-borcu-yeni-rekora-ulasti-borc-sarmali-buyuyor-448850h.htm

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.