Dün ihraç edilen savcılar ve hakimler 15 Temmuz’dan sonra göreve başlamıştı – MEMURLAR

İhraç edilenlere bakıldığında ilk dikkat çeken sicil numaraları oldu… Odatv’nin araştırmalarına göre; ihraç edilen hakim ve savcılar yakın dönemde göreve başlamışlardı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulu, dün aldığı kararla 11 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti. HSK, ihracın gerekçesi olarak hakim ve savcıların FETÖ ile irtibat ve iltisaklı olmalarını gösterdi.

HSK, ihraçların gerekçesiyle ilgili olarak “Çözümlenen ByLock içerikleri, savcılık soruşturmaları, örgütün mahrem imamlarına ait operasyonel hatlarla iletişimleri, ankesörlü örgütsel ardışık aramalar, HSK müfettişlerinin tespitleri ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlananların anlatımları kapsamında, FETÖ ile irtisaklı ve irtibatlı olduğu sabit görüldü. 11 kişinin, meslekte kalmalarının uygun olmadığına ve meslekten çıkarılmalarına oy birliği ile karar verildi” ifadelerini kullandı.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla ihraç edilen hakim ve savcıların isimleri açıklandı. İhraç edilen bu eski yargı mensuplarına gözaltı operasyonları da başladı.

15 TEMMUZ’DAN SONRA GÖREVE BAŞLADILAR

İhraç edilenlere bakıldığında ilk dikkat çeken sicil numaraları oldu.

Odatv’nin araştırmalarına göre; ihraç edilen hakim ve savcılar yakın dönemde göreve başlamışlardı.

İhraç edilen isimlerden Bahar Gögüs, 189524 sicil numarasıyla görev yapıyordu. 7 Eylül 2016’daki kura töreniyle staj yeri belli oldu. Gögüs, 15 Temmuz darbe girişiminde yaklaşık bir buçuk ay sonra Adana Hakim Adayı olarak yargıda görev yapmaya başladı.

Ejder Aksak ise 193583 sicil numarasıyla hakimlik yapıyordu. Aksak, 26 Mayıs 2017’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan kura töreninin ardından İstanbul Hakim Adayı olarak göreve başladı, hemen ardından da Bolvadin Hakimi olarak atandı.

Mücahit Fatih Albayrak’ın sicil numarası 192860’dı. İdari yargıda görev yapan Albayrak, 12 Ekim 2016’daki törenle Şanlıurfa Vergi Mahkemesi’nde hakim adayı olarak görevlendirildi.

12 Ekim 2016’da kura çeken Merve Bozkurt, İstanbul’da hakim adayı iken Bursa Vergi Mahkemesi Üyeliği’ne atandı.

Celal Akar, 189491 sicil numaralı savcıydı. 24 Temmuz 2017’deki kurayla, savcı adaylığı sürecini bitirdi ve Nevşehir Cumhuriyet Savcısı oldu.

194417 sicil numaralı Mehmet Kula da 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra göreve başlayan isimlerdendi. Kula, Aralık ayında Bylock yazışmaları nedeniyle görevden alındı, dün de HSK tarafından meslekten ihraç edildi.

NASIL ATANDILAR

Tabloya bakıldığında, vahim bir durum gözüküyor.

15 Temmuz’un üzerinden dört yıl geçti. Yargıda temizlik yapıldığı, yerine yeni hakim ve savcıların atandığı söylendi.

Gelin görün ki…

HSK’nın dünkü ihraç kararları, 15 Temmuz’dan sonra atanan isimlerin arasında da FETÖ üyelerinin olduğunu gösteriyor.

Biliniyor ki; hakim ve savcı adayları önce yazılı sınavdan geçiyor, sonra mülakata alınıyor. Mülakat sistemi ise yıllarca, “torpile neden olduğu” iddiasıyla eleştiriliyor. Ardından da, adaylar sıkı bir güvenlik araştırmasından geçiyorlar. Uygun olanlar göreve başlıyor.

Hal böyleyken, yanıtlanmayı bekleyen sorular var:

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından, bu isimler nasıl savcı ve hakim yapılabiliyor? 15 Temmuz’un üzerinden dört yıl geçmesine rağmen, nasıl yıllarca o görevde durabiliyor?

Ve daha bilmediğimiz, ileride ihraç edilecek başka FETÖ’cü savcı ve hakimler görevde mi?

Sami Menteş

Odatv.com

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.