Doğru sayısı aynıyken, puan farklı olur mu? Danıştay hükmünü verdi – EĞİTİM

 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), tarafından yapılan hemen hemen her sınav tartışmalara neden oluyor. Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) soruların çalındığı iddiaları ortaya atılırken, 2021 Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) cep telefonuyla giren bir öğrenci soruları sosyal medyada paylaşmıştı.

ÖSYM tarafından yapılan İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı sınavında ise 69.06429 puan alarak başarısız sayılan bir öğrenciyle aynı doğru sayısına sahip diğer adayların en düşük 66.47, en yüksek 72.11 puan alması, “aynı doğru sayısına sahip adayların farklı puanlar alabilir mi?” şeklinde sorulara neden oldu.

Konuyla ilgili olarak sınava giren ve 69.06429 puan alarak başarısız sayılan aday kendisiyle aynı doğru sayılarına sahip adayların sınavda başarılı sayıldığı gerekçesiyle standart sapma işleminin iptali için Danıştay’a dava açtı. Danıştay 12. dairesinde görülen dava sonuçlandı. 

Karara göre davacıyla aynı doğru sayılarına sahip 9 aday en düşük 66.47, en yüksek 72.11 aldı. Puanı en yüksek hesaplanan adayın diğer adaylardan faklı olarak en az doğru cevap verilen alan soruları Borçlar Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu alt testlerinde sorulan toplam 9 soruya 9 doğru cevap verdiği, emsal diğer adayların belirtilen alt testlere ağırlıklı olarak 6 doğru cevap tespit edildi. 

ÖSYM tarafından standart sapma ve başarı puan hesaplamaları bir formül kullanılarak hesaplandığını belirten Danıştay, alt testlerde farklı doğru sayılarına sahip olan fakat Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Alan Bilgisi Testinde aynı sayıda doğru cevabı bulunan adayları genel başarı puanının farklı olmasının da işin doğası gereği olduğunu vurguladı. 

Sınav sorularına uygulanan standart sapma işleminde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna varan Danıştay, aynı doğru sayısına sahip 9 adayın farklı puanlar alabileceğine hükmetti.

https://www.milligazete.com.tr/haber/7495457/dogru-sayisi-ayniyken-puan-farkli-olur-mu-danistay-hukmunu-verdi

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.