Öğretmenlerin ek ders ücretlerindeki mağduriyetleri giderilsin – MEVZUAT

10 Mayıs 2021 – 17:42 – Güncelleme: 10 Mayıs 2021 – 17:58

 

Eğitimle ilgili problemler çoğunlukla cezalandırma yöntemli mevzuatlarla  çözülmek istenmektedir. Cezalandırma yöntemlerinin temeli karşısındakini potansiyel suçlu olarak görmekte ve bütün hesaplamaları bu görüşe göre yapmaktadır. Halbuki daha önceleri bütün öğretmenler girecekleri ek derslerin zamanını biliyor ve her ay ne kadar ek ders ücreti alacaklarını olağanüstü bir hadise olmadıktan sonra biliyorlardı. Haftalık ek dersler haftanın her gününe eşit sayılarda dağıtılıyordu. Suistimal edilmemesi için ise diyelim ki o güne ait 3 saat ek ders günlük programda ilk , orta ve son saatlere konularak bu suistimalin müne geçiliyordu. Daha sonra  ise hafta bir bütün olarak kabul edilerek kişinin yapamadığı ders saatleri toplamı haftalık toplamdan çıkartıldıktan sonra bulunan rakamdan öğretmenlerin okutmak mecburiyetinde oldukları ders saatleri çıkılarak geri kalan sayı ek ders ücreti olarak tahakkuk ettirilir. 

Bu durum da bayramlarda, anmalarda ve okulların tatil edildiği günlerde bir çok  öğretmenin ek ders ücreti alamamasına yol açmaktadır. Bu durum da öğretmenlerin kendilerinden kaynaklanmayan problemlerden dolayı mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.

Kamudan net haber olarak eğitimcilerin uğradığı bu haksızlığın çözülmesini arzxu etmekteyiz. Bu sebeple yazarlarımızdan aynı zamanda eğitim sendikası şube başkan yardımcısı Kadriye Demirel Hoca Hanım alanlardan kendisine ulaşan eğitimcilerin feryadı ve çözüm isteklerini söyle dile getirmiştir.

“Yine öğretmenler almadıkları ek ders ücretlerini alıyormuş gibi algıya maruz kaldılar.

Öğretmenlerin 1 saati 19.55 tl olan ek ders ücreti, harca harca bitmezmiş gibi sürekli gündemde tutulup, büyütülmeye çalışılıyor ama ne yazık ki perde arkasında da öğretmenin ek ders ücreti her fırsatta budanmaya maruz kalıyor. Öğretmenler; 10, 11 ve 12 Mayıs (yarım gün) 2021 tarihlerinde öğretmenler idari izinli sayıldılar. İdari izinlerde ders yapılmayacağı ve genel idari izinlerde yönetici ve öğretmenlerin üzerlerinde bulunan ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretlerinin ödeneceği açıklaması yapılarak, öğretmenler tatil de olsa ek ders ücretlerini alıyor algısı oluşturuldu.

Oysa ek ders ücretleri haftalık hesaplandığından; özellikle sınıf öğretmenleri ile ana sınıfı öğretmenleri haftalık maaş karşılığı 18 saati, branş öğretmenleri de maaş karşılığı 15 saati dolduramadığı için ders ücreti alamayacaklar. Ücret kaybına maruz kalacaklar…

Rehber öğretmenler ile okul yöneticilerinin ise ek ders hesaplamaları günlük yapıldığı için ek ders ücretlerini alabilecekler.

Yaşanan bu adaletsizlik giderilmeli tüm öğretmenlerin ek ders ücretleri günlük hesaplanmalıdır. Ek ders ücretlerinin haftalık hesaplanması; hastalık durumları, dini bayram, yıl başı ve 1 Mayıs gibi tatillerde öğretmenlere mağduriyet yaşatmaktadır. Söz gelimi okuldaki görevini fiilen yerine getiren bir sınıf öğretmenine 3 saat ek ders ücreti ( 1 saat ders ücreti=19.55 tl) yazılırken, hasta olduğu için 1 gün okula gidemediğinde 7 saat ek ders ücreti kesiliyor. 2 gün okula gidemediğinde ise 14 saat ekders ücreti kesiliyor bir haftada sadece 1 saat ek ders ücreti alabiliyor. Bu demek oluyor ki bir sınıf öğretmeni 2 gün okula gidemediğinde sadece 19.55 tl haftalık ders ücreti eline geçiyor. Aynı durum ana sınıfı öğretmenleri için de geçerli ne yazık ki. Bu adaletsiz uygulamaya son verilmeli, öğretmenkerin ek ders ücreti haftalık değil günlük hesaplanmalı ayrıca sınıf öğretmeni ve ana sınıfı öğretmenlerinin haftalık maaş karşılığı ders saati 18 saatten 15 saate düşürülmelidir.

Eşit işe eşit ücret adaleti sağlanarak ek ders adaletsizliği giderilmelidir”. dedi

Eğitim ve eğitimcilerin her türlü problemlerini dile getirme gayreti içinde olan yazarımız  Kadriye Demirel Hanımefendiye teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Özel haber.
Kamudan net haber.com
 

 

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.