AKP Belediyeler önayak olduğu hususi damgalı pasaportla insan kaçakçılığı – SİYASET

 

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin ardından Ordu Korgan Belediyesi’nde de Almanya’daki bir etkinlik için belediyenin pasaport çıkarttığı 49 kişiden haber alınamamasını köşesine taşıdı.

İsmail Saymaz, “Bingöl’den, adını açıklamayan bir vatandaş ‘2019 yılından beri bu yöreden en az 300 kişi yurtdışı gezisi adı altında Almanya’ya götürüldü’ diyor. Aktardığına göre kaçakçılık şebekesi Bingöl, Elazığ, Muş ve Malatya’nın köylerinden adam topluyor.  Firar tarifesi şöyle: Kişi başı 7 bin Euro ödeniyor. Otobüs için de 250’şer Euro…” ifadelerini kullandı.

İsmail Saymaz’ın yazısı şöyle oldu:

Bingöl’den, adını açıklamayan bir vatandaş “2019 yılından beri bu yöreden en az 300 kişi yurtdışı gezisi adı altında Almanya’ya götürüldü” diyor.

Gidenler arasında oğlu ve yeğeni de var.

Aktardığına göre kaçakçılık şebekesi Bingöl, Elazığ, Muş ve Malatya’nın köylerinden adam topluyor.

Firar tarifesi şöyle:

Kişi başı 7 bin Euro ödeniyor. Otobüs için de 250’şer Euro…

Bir belediye ikna edilerek, hizmet damgalı pasaportlar alındıktan sonra kafile yola çıkıyor.

Almanya’ya varınca sen sağ, ben selamet!

“Kim organize ediyor?” diye sordum.

Tereddüt etmeden yanıt verdi: Ersin Kilit!

ŞEBEKENİN KİLİT’İ
Kilit’in adı, geçen hafta Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi’nde CHP’li meclis üyeleri tarafından ortaya çıkarılan insan kaçakçılığı skandalından sonra duyuldu. Kilit, Yeşilyurt Belediyesi ile bir derneğin imzaladığı protokolle 43 kişiyi Almanya’ya davet eden şirketin sahibi gözüküyordu.

Kilit, iddialar üzerine Habertürk’ten Sevilay Yılman’ı arayarak, yalnızca Yeşilyurt’tan gelen heyete Almanya’da eşlik ettiğini ileri sürerek, “İnsan kaçırdıklarından haberim yoktu” dedi.

Besbelli Kilit, Almanya’da soruşturulacağını bildiği için yalan söylüyor.

Çünkü kaçakçılık şebekesinin lideri olduğu iddia ediliyor.

Yalnızca Doğu’da ve Güneydoğu’da değil, Karadeniz’de de adı biliniyor! Örneğin, Ordu’nun 33 bin nüfuslu Korgan ilçesinde…

KORGAN’DAN HANNOVER’E
Kilit, geçen yıl haziran ayında Korgan’a gelerek, iki gün konakladı. Öğretmenevi’nde kalan Kilit’in masrafları AK Partili belediye tarafından karşılandı. Bir ambulans bağışlanacağı vadiyle anlaşmaya varıldı.

Anlaşmaya göre Korgan Belediyesi ile Korgan Muhtarlar Derneği, ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek’ projesi kapsamında 25 Temmuz-15 Ağustos 2020 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover şehrine gezi düzenlemeye karar verdi.

Belediye Meclisi 6 Temmuz 2020’de kararı kabul etti.

Kararda şöyle deniyor:

“Hannover’de yaşayan iş adamı Ersin Kilit’in davet mektubunda Almanya ve Türkiye arasında kök oluşturmak amacı ile belediyemizle Korgan Muhtarlar Derneği tarafından ortaklaşa organize edilecek Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek adlı proje kapsamında Hannover Belediyesi ile diğer kuruluşların belediyecilik alanında çevre ile ilgili çalışmalarını yerinde görmek ve incelemek amacı ile…”

49 KİŞİ KAYIP
Bu çerçevede 53 kişilik liste hazırlandı. İlk sırasına AK Partili Başkan Tuncay Kiraz, AK Parti İlçe Başkanı Eyüp Karabayrak ve belediyenin o dönemki Sosyal Yardım İşleri Müdürü Selahaddin Emirosmanoğlu ile babası Nami Cin dahil edildi.

Muhtarlar Derneği’nden bir kişi bile listeye konmadı. Diğer 49 kişiyi Kilit belirledi.

Korganlılar salgından ötürü Hannover seyahatinden son anda vazgeçerken…

Başka şehirlerden olduğu anlaşılan 49 kişiden hiçbir haber yok.

Kaçakların Almanya’ya gittiği tahmin ediliyor.

Fatsa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

‘Kardeş belediye olalım, ambulans alalım’ dedik
Eski Korgan Belediye Başkan Yardımcısı olan ve bu geziyi organize eden Selahaddin Emirosmanoğlu, sorularımı yanıtladı.

■ Organizasyon nasıl gerçekleşti?
Ersin Kilit’in şirketi Hannover Belediyesinin Türk başkanının başarısını kutlamaya ve çevre ile alakalı organizasyonlar yaptığına dair davetiye gönderdi. Başkanımız belediyeden masraf olmayacağı için mantıklı buldu. Kilit, Hannover Belediyesi ile kardeş belediye olma ve belediyemize araç alınması sözü verdi.

■ Sonra?
Muhtarlar Derneği ile protokol yaptık. Ancak dernek, salgından ötürü yeter sayıya ulaşamayınca “İptal edelim” dedim. Kilit, bütçe ayırdığını söyledi. Program boşa gitmesin, sosyal güzellik olacak, belediyeye katkı sağlayacağım diye Kilit’in verdiği isimleri listeye yazdım ve pasaport çıkarttım.

Daha sonra başkanımız katılmayacağını bildirince Ersin’e “Gelemeyeceğiz. Üyelerine çıkarılan pasaportları gönder” dedim, gönderdi. Bir kişi eksikti. Bu kişi bireysel olarak yurtdışına çıkmak isteyince polis el koymuş.

■ Diğer kişiler gitmiş olabilir mi?
Onu incelemedik. Bilemeyiz.

■ Nereliler?
Sormadık. Organizasyona odaklanmıştık.

■ Kilit’i aradınız mı?
Ulaşamadım.

■ Başkanın da imzası var.
Kardeş belediye olalım, ambulans alalım, Türk belediye başkanı varmış, başarısını kutlayalım, tanışalım; işin havasındaydık.

■ Listede neden hiç muhtar yok?
İsim istedik, dernek başkanı dedi ki, pandemi, şu bu…

■ Neden babanızı yazdınız?
Halamın ameliyatı olmuştu. Babama dedim ki “Etkinlik var gideriz, sen de halamı ziyaret etmiş olursun.”

■ AK Parti ilçe başkanı niye var?
Başkanımız “Gidersek ilçe başkanımızla gidelim” dedi.

■ Siz kendiniz mi gitmekten vazgeçtiniz?
Hepimiz vazgeçtik.

■ Fakat bu insanlar gitmiş olabilir.

Gitmişse de Ersin biliyor.

‘Bizden isim istenmedi’

Korgan Muhtarlar Derneği Başkanı Yüksel Dede, listedekilerin Korganlı olmadığını ve kendilerinden isim istenmediğini kaydederek, şöyle devam ediyor:

“İsim bildirmediğimiz doğru değil. Bildirmediysek bile yabancıyı götürmek mi gerek? O zaman kapatacaksın o işi. Hiç alakası yok.”

AK Parti İlçe Başkanı Eyüp Karabayrak ise listede neden yer aldığı sorusuna ilişkin olarak “Bilmiyorum” diye yanıt verdi. Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz, aramalarıma rağmen telefonu açmadı.

Koru Başkanı: FETÖ diye kuşkulandım
Bir diğer insan kaçakçılığı girişimi ise Yalova’nın Koru Belediyesi’nde meydana geldi. Almanya’da yaşadığı ve işadamı olduğu belirtilen Ali İhsan Topçular, Bingöllü hemşerileri vasıtasıyla CHP’li Başkan Kamil Yaman’a ulaştı.

Topçular’ın gönderdiği yazıda…

Ortopedik Engelliler Derneği ile ‘Hayatın İçinde Biz De Varız’ adlı proje kapsamında 60 kişinin 10-18 Şubat 2020’de Hamburg’a götürüleceği belirtiliyor.

Katılımcılardan 54’ü kaçaklardan oluşacaktı.

Belediye Meclisi, dört üyesinin geziye katılması için karar aldı. Organizatörler dernek üyeleri için de karar çıkarılmasını isteyince Yaman, geziyi iptal etti.

Yaman, şöyle diyor:

“Kimseyi yollamadım. Pasaportları çıkarmadım. Grubumu topladım, ‘İşin içinde FETÖ olabilir, kaçmak olabilir, bilmediğim insanları meclisten geçiremem’ dedim. Kabul ettiler. Tanımadığım insanı neden meclisimden geçireyim?

https://www.yurtgazetesi.com.tr/guncel/ismail-saymazdan-akpnin-insan-kacakciligi-hikayesinin-perde-arkasi-h179345.html

 

About admin

Check Also

Meksika’da sıcak havanın etkisiyle orman yangınları yüzde 45 arttı

Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.